Istnieje ogromna ilość różnego rodzaju minerałów i witamin, które muszą być stale dostarczane do ludzkiego organizmu, aby mógł on poprawnie funkcjonować. Praktycznie wszystkie z nich dostarczane są wraz z posiłkiem lub produkowane samodzielnie przez określone organy. Istnieje jednak jedna szczególna witamina, która może być wyprodukowana w ściśle określonych warunkach.

Witamina ze słońca – skąd ta nazwa?

Witamina D jest niezwykłą substancją. Jedynym jej źródłem jest światło słoneczne, stąd ta potoczna jej nazwa. Ta witamina ze słońca powstaje, gdy wystawione na ekspozycje światła słonecznego jest minimum 18% ciała. Oznacza to, że jej produkcja możliwa jest jedynie w okresie wiosennym i letnim, gdy ilość ciepłych i słonecznych dni jest na tyle duża, aby spełnić te minimalne wymagania.

Dlaczego jest tak ważna?

Witamina D jest szczególnie ważna, ponieważ jej niedobory powodują poważne reperkusje dla naszego układu kostnego. U małych dzieci niedobory tej witaminy są głównym powodem powstawania krzywicy, a u dorosłych ludzi osteoporozy. Wszystko to prowadzi do niewłaściwej postawy, trudności z poruszaniem się i ogromnego bólu z tym związanego.
Dodatkowo niedobór tej witaminy skutkuje takimi nieprzyjemnościami jak chorobami układ krążenia, licznymi chorobami zapalnymi, cukrzycą, czy nawet stwardnieniem rozsianym.

Aby tego uniknąć konieczne jest utrzymywanie jej na odpowiednim poziomie. Co oczywiste w czasie zimy jest to utrudnione, dlatego bardzo polecane jest przyjmowanie jej w formie doustnej, przy pomocy różnego rodzaju preparatów.