Wiele osób, zwłaszcza początkujących, nie docenia korzyści jakie daje prawidłowo przeprowadzona rozgrzewka. W związku z tym często uskarżają się oni na bóle mięśni po treningu, ale również całkiem nieświadomie wystawiają się na zwiększone ryzyko wystąpienia kontuzji.

Przeprowadzenie rozgrzewki a zakwasy

Na zakwasy skarży się wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Bóle mięśnie często są tym, co zniechęca początkujących do treningu. Ból może być bowiem tak silny, że uniemożliwi dalsze ćwiczenia czy nawet wykonywanie podstawowych codziennych czynności. Tak naprawdę często amatorzy są sami sobie winni. Prawidłowe rozgrzanie mięśni w wielu przypadkach zapobiega bowiem zakwasom lub przynajmniej zmniejsza ich intensywność. Jeśli ból mięśni już wystąpił, można z nim walczyć poprzez ciepłe kąpiele lub spożywanie produktów z dużą zawartością białka.

Jak prawidłowo rozgrzać mięśni?

Rozgrzanie mięśni znacząco zwiększa efektywność i bezpieczeństwo treningu, ale tylko wtedy, kiedy zostanie wykonane prawidłowo. Należy skupić się przede wszystkim na ćwiczeniach rozciągających, kolejno ćwiczyć ramiona, biodra i brzuch. Mięśnie powinny być giętkie i rozluźnione podczas ich rozgrzewania. Przykładowe ćwiczenia, które powinny wchodzić w skład każdej rozgrzewki, to na przykład wymachy rąk w przód i w tył, wykroki i skłony. Dla niektórych amatorów rozgrzewanie mięśni może samo w sobie być męczące, jednak podczas rozgrzewki nie należy się oszczędzać, a wykonywać ten etap treningu z pełnym zaangażowaniem.