Istnieje ogólne przekonanie wśród Polaków, że wpis w BIK o problemach w spłacie wcześniejszych zobowiązań finansowych może znacząco utrudnić uzyskanie kolejnego kredytu lub pożyczki. Oczywiście jest to problem dla konsumenta z negatywną historią kredytową, jednak z każdej sytuacji jest jakieś wyjście.


Alternatywa

W przypadku, gdy posiadamy niezbyt dobrą historię kredytową, a w danym momencie potrzebna nam gotówka, praktycznie każdy bank komercyjny odrzuci nasz wniosek o udzielenie kolejnego kredytu pieniężnego. Wówczas możemy skorzystać z bogatej oferty usług instytucji z sektora pozabankowego, które proponują swoim klientom tzw. chwilówki bez BIK, czyli bez zaglądania do baz danych dłużników. Czy rzeczywiście są to zobowiązania udzielane bez ingerencji w informacje pochodzące z BIK? Nie do końca.

Sprawdzają czy nie sprawdzają?

Firmy pożyczkowe są w gruncie rzeczy zobowiązane do sprawdzania swoich klientów pod względem ich historii kredytowej, jednak w większości przypadków robią to pobieżnie, a decyzja firmy o udzieleniu pożyczki klientowi pozostaje w jej indywidualnej gestii. Jednak ceną za brak sprawdzenia rejestru BIK lub innej bazy danych dłużników (np. BIG, KRD) jest zazwyczaj wyższa prowizja za udzielenie pożyczki. Instytucje pożyczkowe jedynie posiłkują się informacjami uzyskanymi w BIK. Ich decyzja zależy również od innych zebranych informacji o kliencie, a także od ich własnej wewnętrznej polityki.

Warto spróbować

W przypadku braku gotówki oraz braku konieczności skorzystania z usług tradycyjnych banków, zawsze można postarać się o pożyczkę w firmach z sektora pozabankowego. W takim przypadku nic się nie traci, a może jedynie zyskać. Można to zrobić bardzo łatwo i szybko za pomocą internetu, bez konieczności wychodzenia z domu. Zazwyczaj decyzja o udzieleniu pożyczki wydawana jest w takim przypadku w ciągu od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Wbrew pozorom jest to bezpieczna forma pożyczkowa, oczywiście przy zachowaniu zdrowego rozsądku.

Czym właściwie się zajmuje BIK?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to największa w Polsce baza danych zarówno o klientach indywidualnych, jak i przedsiębiorcach. Głównym zadaniem Biura jest gromadzenie oraz udostępnianie informacji o historii kredytowej wszystkich konsumentów, którzy korzystali z usług banków, SKOK-ów oraz firm pożyczkowych, czyli z całego rynku kredytowego w Polsce. Co ważne, w BIK 90 proc. gromadzonych informacji to pozytywne dane o kredytobiorcach, a tylko 10 proc. to te negatywne.