„Sport to zdrowie” – to znane przysłowie ma więcej wspólnego z prawdą, niż mogłoby się wydawać, ponieważ aktywność fizyczna wpływa pozytywnie nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także i psychiczne.

Hobbystyczne uprawianie sportu może znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie. Oczywiście, zazwyczaj początki bywają ciężkie, jesteśmy przyzwyczajeni do siedzącego trybu życia – siedzimy w samochodzie, siedzimy w pracy i siedzimy po pracy – więc przestawienie się na sport może okazać się trudne. Jednak warto, bo idzie za tym nie tylko poprawa zdrowia, ale także poprawa humoru.

Poprawa humoru jest być może najważniejszym, pozytywnym aspektem aktywności fizycznej. To jak się czujemy psychicznie, ma wpływ na nasze zdrowie. Aktywność fizyczna wyzwala między innymi endorfiny, czyli hormony odpowiedzialne za dobry nastrój. Na pewno zauważyłeś taką zależność u siebie lub u sportowców. Na przykład maratończycy, którzy po przebiegnięciu ponad 40 kilometrów są wyczerpani, to jednak uśmiech nie schodzi im z twarzy. Odpowiedzialne za to są właśnie hormony szczęścia.

Aktywność fizyczna tylko na początku wydaje się trudna i musimy się do niej zmuszać. Tak naprawdę jest to uzależniające hobby, z biegiem czasu zaczyna nam tego brakować, nasze myśli krążą ciągle w okół tego tematu i w końcu nie przeszkadzają nam nawet niesprzyjające warunki pogodowe, gorsze samopoczucie czy jakieś problemy w życiu. Wynika to między innymi z tego, że jesteśmy przyzwyczajeni do „kopa z endorfin” którego dostajemy po treningu.