Kto z nas nigdy nie marzył o własnym kominku zapewniającym ciepłe światło w chłodne, zimowe wieczory? Niestety z różnych względów nie każdy może sobie pozwolić na tradycyjny kominek. Na szczęście jednak istnieje jego godny zamiennik! Co należy wiedzieć o biokominkach? Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Czym jest biokominek?

Kominek to jeden z najbardziej pożądanych elementów wystroju i wyposażenia domu. I nic dziwnego, ponieważ prezentuje się bardzo efektownie, dodając pomieszczeniu przytulności i ciepła. Dla wielu z nas tradycyjna jego odmiana jest jednak niedostępna z powodu zbyt małego metrażu czy braku instalacji kominkowej. Nie oznacza to jednak, że właściciele niewielkich mieszkań muszą rezygnować ze swoich marzeń – wystarczy, że dostosują je do posiadanych możliwości.

biokominki

Biokominki wyróżniają się tym, że w ich przypadku stosowane na ogół drewno czy brykiet zastąpione zostały płynnym lub żelowym biopaliwem. Obudowa takich kominków wykonywana jest ze stali nierdzewnej uzupełnianej elementami szklanymi, betonowymi, ceramicznymi lub z płyty MDF. Całość prezentuje się bardzo efektownie, a zarazem minimalistycznie, choć wiele zależy również od wybranego projektu.

Biokominki jako element aranżacji

Nie da się ukryć, że biokominki wykorzystywane są przede wszystkim jako część wystroju pomieszczenia (choć mogą je również ogrzewać). Ze względu na różnorodność dostępnych modeli pasują zarówno do aranżacji w stylu tradycyjnym, jak i skandynawskim, ekologicznym, glamour, nowoczesnym, eklektycznym oraz wielu innych. W każdym z tych przypadków stanowią niebanalną i bardzo oryginalną ozdobę, która z pewnością przyciągnie wzrok każdego z odwiedzających nas gości.

Biokominki – zalety

Jedną z największych zalet biokominków z pewnością jest fakt, iż może sobie na nie pozwolić każdy, niezależnie od powierzchni mieszkania, posiadania ciągu kominkowego czy różnego rodzaju pozwoleń. W dodatku możemy je umieścić wszędzie, gdzie tylko chcemy: w sypialni, pokoju dziennym, kuchni, łazience, a nawet na balkonie czy tarasie – jeśli mamy takie życzenie, możemy zdecydować się nawet na kilka biokominków w różnych częściach mieszkania! Oprócz tego warto podkreślić, że przedrostek „bio” nie jest używany bez powodu. Biokominki są całkowicie ekologiczne, nie produkują dymu, sadzy ani nieprzyjemnych zapachów. W dodatku nie musimy się martwić o miejsce do przechowywania drewna lub brykietu. Śmiało można więc powiedzieć, że biokominki posiadają większość zalet tradycyjnych kominków, a jednocześnie są wolne od ich wad.