Ogrzewanie kominkowe do mieszkania cieszy się coraz większą popularnością. Kominek jest bowiem ciekawą alternatywą na niedrogie ogrzewanie budynku.
Dlaczego ogrzewanie kominkowe?
Kominek buduje się zwykle z uwagi na jego walory dekoracyjne oraz wysoki komfort cieplny. Coraz więcej osób docenia też ten sposób jako efektywne rozwiązanie na dogrzewanie całego domu. To opcja także stosunkowo tania, wyposażenie i montaż ogrzewania tego typu to zwykle około 20% kosztu budowy kominka z wkładem kominkowym.
Ogrzewanie kominkowe z nadmuchem jest możliwe tylko wówczas, gdy kominek posiada wkład kominowy. Nie sprawdza się to dla kominków z otwartym paleniskiem. Te pierwsze charakteryzują się o wiele wyższą sprawnością, a poza tym pozwalają na bezpieczne oddzielenie ogrzanego powietrza od spalin.
Jak działa ogrzewanie kominkowe?
System składa się z trzech części – układy przewodów transportujących świeże powietrze do kominka, systemu dystrybucji nagrzanego powietrza po budynku oraz układu odprowadzającego spaliny. Ciepłe powietrze dostawać się do pomieszczenia może naturalnie lub w sposób wymuszony za pomocą wentylatora. Dostawać się może nawet do najodleglejszych pomieszczeń.
Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na system odprowadzania spalin na zewnątrz. Musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów. Sama zasada działania ogrzewania kominkowego jest bardzo prosta. Do kominka trafia powietrze, które ogrzewane jest ciepłem oddawanym przez nagrzany wkład kominowy. Nagrzewa się także od rury spalinowej. Później rozprowadzane jest za pomocą systemu nawiewowego do innych pomieszczeń.
Sam kominek także pełni funkcje grzewcze, ale tylko w tym pomieszczeniu, w którym się znajduje. Warto jednak pamiętać, że na mocy prawa budowlanego kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w domu, a jedynie stanowić uzupełnienie istniejącej instalacji grzewczej. Musi to być bowiem system, który zapewnia ogrzewanie także podczas dłuższej nieobecności mieszkańców danego budynku.
Join the discussion