Klejenie modeli kartonowych jest bez wątpienia bardzo ciekawym zajęciem, wymaga jednak sporo precyzji, cierpliwości i… odpowiednich narzędzi. O ile składanie modeli wykonanych z plastiku jest o wiele prostsze, o tyle skompletowanie tych kartonowych jest o niebo bardziej skomplikowane. Każdą cześć trzeba wyciąć samodzielnie z tektury, która jest materiałem wyjściowym. Dlatego niebywale ważne są narzędzia modelarskie do papieru, które ułatwią precyzyjną i sprawną pracę.
Sklep z narzędziami modelarskimi
Aby znaleźć odpowiednie narzędzia, warto odwiedzić profesjonalny sprzęt dla modelarzy. Oczywiście, na początku przygody z modelarstwem wcale nie trzeba wydawać na narzędzia fortuny – można nawet pracować przy pomocy narzędzi, które już posiada się w domu. Jednak do wykonania bardziej skomplikowanych modeli, które wymagają niebywałej dokładności, potrzebny będzie nieco bardziej zaawansowany sprzęt. Jak go wybrać?
Nóż modelarski
Wystarczy przejrzeć pierwszy lepszy sklep modelarski, by zauważyć, jak wielki jest wybór specjalnych noży. Początkujący modelarze często korzystają z noży tapicerskich, które wcale nie są najgorsze. Jednak o wiele lepsze są noże specjalnie przeznaczone do cięcia kartonu. Przy zakupie wysokiej jakości noża, trzeba od razu pomyśleć o zakupie dodatkowych ostrzy oraz pojemników do przechowywanie tych już zużytych – wszakże bezpieczeństwo ponad wszystko.
Klej do sklejania
Na rynku dostać można wiele rodzajów kleju nadających się do klejenia modeli. Fakt jest taki, że ilu modelarzy, tyle opinii, który klej jest najlepszy.
Zasada jest taka, że małe elementy skleja się przy pomocy szybkowiążących klejów, większe powierzchnie wymagają z kolei takiego kleju, który nie zniekształca powierzchni oraz pozwala na ewentualne naniesienie niezbędnych poprawek. Klej wiążący od razu nie pozwala na poprawę żadnych pomyłek, nie wybacza więc najmniejszego błędu. W sklepie modelarskim najpopularniejszymi rodzajami kleju są te wykonane na bazie wody oraz przypominające składem butapren.
Dodatkowe narzędzia
Żaden modelarz nie obędzie się bez linijki – która musi być dokładnie wykonana i powinna posiadać długość co najmniej trzydziestu centymetrów.
Profesjonalne nożyczki także się przydadzą – powinny być one jednak bardzo ostre i łatwe do naostrzenia, tak by nie tępiły i nie szarpały krańców tektury.
Join the discussion