Urządzenia pneumatyczne są powszechnie stosowane w przemyśle już od dziesiątek lat. Jednak każda branża wymaga rozwoju, aby jej istnienie nie traciło sensu – bez wątpienia dotyczy to również firm produkujących elementy pneumatyczne. Ażeby klienci nie zastępowali urządzeń pneumatycznych sprzętem elektrycznym, firmy z branży stosują innowacyjne rozwiązania, mające na celu utrzymanie pozycji na rynku. W którym kierunku zmierza rozwój w tej dziedzinie? Jakie zmiany już zachodzą, a jakich można się spodziewać w najbliższej przyszłości?
Zwiększenie dokładności
Poprawa precyzji działania urządzeń pneumatycznych jest niezbędna. Dlatego też coraz częściej stosuje się dzisiaj zawory iglicowe, gwarantujące największą dokładność działania. Ponadto, elementy te charakteryzują się więcej niż zadowalającą szczelnością, dzięki wykorzystaniu takich materiałów uszczelniających, jak VITON czy PTFE. Dzięki mosiężnej, a czasami stalowej konstrukcji, zawory iglicowe wykazują się odpornością na działanie wysokich temperatur, dzięki czemu nie ulegają odkształceniom. Wydaje się, że dzisiaj zawory iglicowe należą do najszybciej rozwijanych elementów pneumatycznych.
Internet rzeczy (IoT) – inteligentne urządzenia pneumatyczne
Koncepcja internetu rzeczy znana jest już od niemal 2 dekad. Dzięki niej możliwe jest przetwarzanie, a nawet przesyłanie danych przez urządzenia. Właśnie w ramach IoT powstają inteligentne budynki, obszary, a także fabryki. Dzięki komunikacji między urządzeniami działają one sprawniej, co zwiększa komfort pracowników, a przede wszystkim przyspiesza produkcję. Wedle szacunków analityków, do 2020 roku w internecie rzeczy znajdować się będzie ok. 20 mld podłączonych urządzeń. Dlatego też producenci urządzeń pneumatycznych powinni konstruować je w ten sposób, aby możliwe było ich podłączanie do IoT. W przeciwnym wypadku można być pewnym, iż klienci zaczną rezygnować z pneumatyki na rzecz bardziej inteligentnych urządzeń. Kwestią najistotniejszą zdaje się integracja z urządzeniami elektrycznymi.
Obniżka kosztów
Przez lata największą zaletą urządzeń pneumatycznych były konkurencyjne koszty eksploatacji i zakupu. Użytkowanie układów pneumatycznych wciąż jest tanie, jednak znacząco zmniejszyły się też koszty działania urządzeń elektrycznych, przez co różnica w tej kwestii nie jest już tak znaczna. Z tego względu najważniejsi przedstawiciele branży od kilku lat robią wszystko, aby zawory iglicowe, siłowniki, jak i pełne systemy pneumatyczne stawały się jak najtańsze. Ponadto, ogranicza się także koszty eksploatacji urządzenia, zmniejszając zużycie sprężonego powietrza. Jego wytworzenie generuje bowiem większość kosztów związanych z pracą urządzeń pneumatycznych ze względu na intensywne użytkowanie sprężarek powietrza.
Join the discussion