Wakacje to okres słonecznych kąpieli mających zapewnić brązową opaleniznę. Lato jest więc okresem intensywnego korzystania ze słońca. Jednak szkodliwość promieni słonecznych jest znana już od wielu lat, więc warto się zastanowić nad opalaniem, a jeśli już się na nie zdecydujemy, to powinno być rozsądne.

Słońce jest potrzebne człowiekowi do życia. To dzięki jego promieniom wytwarzana jest w organizmie witamina D tak potrzebna do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego. Również stawy bardzo dobrze reagują na ciepło słoneczne, które jest tak pomocne w leczeniu reumatyzmu. Mówi się też, że słońce przyspiesza gojenie się ran.

Jednak obok tych zalet pojawia się też bardzo duża ilość negatywnych skutków ekspozycji ciała na słońcu. Przede wszystkim najbardziej cierpi skóra, która natychmiast staje się nadmiernie wysuszona, co z kolei prowadzi do jej przedwczesnego starzenia się, czyli powstawania zmarszczek. Niestety to nie jedyny problem. Znane są również alergie skórne wywołane przez promienie słoneczne i inne bardzo poważne zmiany i choroby. Skóra często staje się podrażniona i zaczerwieniona, zwłaszcza u osób o  jasnej karnacji.

bigjo.pl

Unikanie słońca jest raczej niemożliwe, ale można z niego korzystać w racjonalny sposób. Najważniejsze to unikać go w godzinach południowych, kiedy siła promieni jest największa. Zawsze trzeba pamiętać o kremie z filtrem, typu SVR Rubialine, który ochroni skórę przez niebezpiecznym działaniem promieni UV. Oczywiście krem koniecznie trzeba dobierać do rodzaju skóry, gdyż każda wymaga innej ochrony. Warto też zadbać o cerę, gdyż wysuszona skóra twarzy pod wpływem słońca szybciej się starzeje. W celu poprawy kondycji cery można sięgnąć po płyny antybakteryjne o właściwościach oczyszczających i nawilżających, jak Bioderma Sebium H2O.

Słońca powinny unikać nie tylko osoby o jasnej i wrażliwej skórze, ale też z żylakami. Chorobowo zmienione miejsca należy chronić przed nadmierną ekspozycją na słońcu, a także przed przegrzaniem w solarium czy saunie. Nogi obciążone żylakami powinny być masowane, w czym doskonale pomagają podkolanówki uciskowe, a ponadto nie powinno się ich przemęczać. Tu doskonale sprawdzają się chłodne prysznice, które są całkowitym przeciwieństwem opalania.