Chmiel jest jednym z podstawowych składników piwa. Miłośnicy tego napoju nazywają go nawet żartobliwie zupą chmielową. Czy brak chmielu równa się brak piwa? Okazuje się, że niekoniecznie. Istnieją bowiem rodzaje piwa, które z powodzeniem produkuje się bez dodatku chmielu. Co stanowi bazę piw bezchmielowych i gdzie ich skosztować?

Historia piwa bez chmielu

Chmiel, dziś oczywisty składnik piwa, kilkanaście wieków temu wcale nie był powszechnie stosowany przez browarników. Jak to możliwe, że produkowali oni piwo, nie korzystając z chmielu? Okazuje się, że chmiel to tak naprawdę nie baza, ale przyprawa – do warzenia piwa niezbędne są drożdże piwne, a chmiel pełni raczej rolę przyprawy, która nadaje napojowi charakterystyczny, goryczkowaty smak.

W średniowieczu piwo produkowano bez użycia chmielu – jego rolę spełniał gruit, czyli specjalna mieszanka ziół. W większości browarów z czasem został on jednak wyparty przez chmiel, do tego stopnia, że dziś już mało kto zdaje sobie sprawę z istnienia piw bezchmielowych.

Gdzie skosztować piwa bezchmielowego?

Czy dziś jeszcze produkuje się piwo bez chmielu? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, jednak warto zaznaczyć, że na tę recepturę decyduje się niewielu browarników. Piwo bezchmielowe jest raczej trudno dostępne i żeby go spróbować, trzeba się sporo naszukać. Piwa niechmielone stanowią wąski wycinek rynku i można je kupić w niewielu sklepach czy barach. Wystarczy jednak podstawowy sprzęt do minibrowaru, żeby przygotować piwo niechmielone w domu.

Samodzielne warzenie piwa niechmielonego

Jak mimo trudnego dostępu spróbować piwa niechmielonego? Doskonałym rozwiązaniem może być uwarzenie go samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalne urządzenia do produkcji piwa i skorzystać z jednej z dostępnych w poradnikach czy w sieci receptur na piwo z gruitem, bez dodatku chmielu.

Uwarzenie niechmielonego piwa nie jest trudne i z powodzeniem można podołać temu zadaniu, wykorzystując sprzęt do minibrowaru. Tworząc piwo samodzielnie, miłośnik tego trunku nie tylko będzie mógł spróbować niewątpliwie intrygującego smaku piwa bez chmielu, ale i przeżyje niezapomnianą przygodę, warząc je w domu.