Klockami bawiliśmy się już kilkanaście i kilkadziesiąt lat temu. Rodzice kupowali je nam, abyśmy mieli jakieś zajęcie, które pochłonęłoby nas na dłużej. Jak się okazuje niepozorna zabawa klockami, potrafi nie tylko zająć czas dziecka, ale również pomóc mu w rozwoju najbardziej potrzebnych w życiu umiejętności. Nauka prostych czynności zaczyna się już w wieku niemowlęcym i może być również stymulowana poprzez proste zabawy.

Dlaczego zabawa klockami działa pozytywnie na rozwój dziecka?

Zapewne zdarzyło się Wam zaopatrzyć swoją pociechę w klocki. Jakie wielkie było z pewnością Wasze rozczarowanie, gdy zamiast tworzyć majestatyczne budowle, w pierwszej kolejności zaczęło ono jedynie burzyć i testować wytrzymałość klocków rzucającymi nimi we wszystkie strony.

Klocki

Zapewne zdarzyło się Wam zaopatrzyć swoją pociechę w klocki.

Zniechęceni mogliście stwierdzić, że klocki po prostu nie przypadły maluchowi do gustu. Jednak wystarczyłoby odrobinę poczekać, żeby przekonać się, że maluch stopniowo, zamiast bawić się w małego burzyciela, zaczyna zabawę z kreatywnego konstruktora.

Zabawa klockami pozwala dziecku nauczyć się chwytania, również małych przedmiotów, a także ich umieszczenia w pożądanych miejscach. Stymuluje ona rozwój manualny dziecka – co jest pierwszym krokiem do późniejszej nauki pisania – a także koordynację wzrokową. Klocki mogą służyć rodzicom również do uczenia dziecka matematyki i kolorów. Pobudzają one nie tylko rozwój prawej, ale również lewej półkuli mózgu. Bawiąc się klockami, na równi pracuje półkula odpowiadająca za kreatywność, jak i logiczne myślenie. To sprawia, że klocki są zabawką uniwersalną, która będzie idealna dla zarówno chłopców, jak i dziewczynek w różnym wieku. Można nawet stwierdzić, że zabawa klockami – choć niezwykle prosta – jest bazą dla rozwoju funkcji poznawczych i intelektualnych malucha.

Ale to nie wszystko. Wspólna z rodzicami lub innymi dziećmi zabawa klockami stymuluje również rozwój społeczny malucha. Uczy się ono współpracować, a także reagować na działania innych osób, co może znacznie ułatwić mu późniejsze poruszanie się w grupie.

Jak dobrać klocki dla dziecka?

Wybór klocków dla dziecka jest uzależniony przede wszystkim od jego wieku. Dla małych dzieci odpowiednie będą klocki z zaokrąglonymi krawędziami, o wystarczająco dużych kształtów, które uniemożliwią ich pochłonięcie. Dla nieco starszych – które już nie biorą wszystkich zabawek do buzi – odpowiednie będą klocki, z których można wykonywać bardziej skomplikowane konstrukcje. Takie jak klocki Cobi.