Widok na kuchence przypalonego tłuszczu oraz resztek zalegającego jedzenia niewątpliwie nie należy do przyjemnych. Z jednej strony jest to kwestia estetyczna, ale z drugiej także higieniczna, gdyż brudna i zalepiona tłuszczem kuchenka to siedlisko bakterii i wszelkich innych niebezpiecznych drobnoustrojów.

Kuchenka

Kuchenka

Najlepszym sposobem na uniknięcie takich sytuacji jest regularne czyszczenie kuchenki – najlepiej od razu po zakończeniu gotowania. Czyszczenie kuchenki z tłuszczu (zwłaszcza tego starego) nie jest zadaniem łatwym. Jednak istnieją odpowiednie środki, które pomogą w pozbyciu się niechcianego brudu. Jak szybko wyczyścić kuchenkę? Oto kilka rad:

Środki czystości

Na rynku dostępnych jest wiele środków czystości, które są przeznaczone do usuwania tłuszczu. Ich dawkowanie oraz sposób użycia jest zamieszczony na opakowaniu – w większości przypadków należy spryskać daną powierzchnię określonym środkiem czystości i pozostawić go na okres co najmniej kilku godzin. Środki czystości są zazwyczaj bardzo skuteczne, jednak warunkiem ich stosowania jest dokładne przeczytanie instrukcji obsługi – nie wszystkie środki tego typu nadają się do każdego rodzaju kuchenki.

Środki domowe

Wiele pań domu do czyszczenia kuchenki z tłuszczu używa środków domowych, które często nie tylko nie odbiegają skutecznością od tych sklepowych, ale także są znacznie bezpieczniejsze i mniej kosztowne. Doskonałym środkiem na czyszczenie kuchenki z tłuszczu jest soda oczyszczona, którą należy rozrobić z wodą i tak przygotowaną papkę umieścić na zabrudzonych powierzchniach.

Po kilkunastu minutach czyszczenia gąbką brud i tłuszcz zacznie schodzić. Równie skutecznym sposobem na pozbycie się tłuszczu jest zwykły ocet – należy go wymieszać z gorącą wodą i tak przygotowanym roztworem przecierać zabrudzone miejsca.

W celu złagodzenia nieprzyjemnego zapachu octu można dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń. Każdy z domowych sposobów wymaga dokładnego wytarcia czyszczonych powierzchni i oczyszczenia ich z pozostałości zastosowanych środków.