Obuwie sportowe można podzielić na kilka kategorii – zależnych od tego, do jakiego rodzaju sportu zostały one przeznaczone. Rzecz jasna nie oznacza to, że w butach do biegania kategorycznie nie wolno uprawiać fitnessu, zaś w obuwiu miejskim nie możemy podbiec do autobusu. Chodzi jednak o to, by dobrać możliwie jak najbardziej optymalnie cechy obuwia do tego, co zamierzamy w nim robić najczęściej.

Buty do biegania

Jeśli masz problem z tym jak dobrać obuwie sportowe, przemyśl dokładnie, co zamierzasz w tym obuwiu robić. Jeśli w większości będziesz w nim biegał lub chodził, wówczas idealne będą buty sportowe do bieganie.

Są one wyposażone w specjalne podeszwy o wysokiej elastyczności, często wsparte również poduszkami powietrznymi, które amortyzują ruchy. Ponadto takie obuwie ma doskonałą funkcję wspierania ruchu pięta-palce, typowego podczas biegania.

Buty sportowe

Buty sportowe

Buty do fitnessu

Są również specjalne buty sportowe, w których można uprawiać fitness, jogę, pilates, ćwiczyć z ciężarkami lub na siłowni, a także uprawiać popularny obecnie crossfit.

Ćwiczenia na halach sportowych wymagają posiadania na nogach odpowiedniego rodzaju obuwia – takiego z antypoślizgową podeszwą, amortyzującego nie tylko ruchy przód-tył, ale również na boki. Muszą dawać stopie swobodę poruszania się na wszystkie strony.

Jakie buty wybrać na co dzień?

Nie każdy może sobie pozwolić na dobór obuwia sportowego specjalnie do zaplanowanych czynności. Często bywa tak, że musimy kupić sobie jedne, ale za to porządne buty uniwersalne – dobre zarówno do biegania, jak i do gry w siatkówkę na hali, a nawet do ćwiczeń na siłowni.

Warto jednak oddzielić buty do chodzenia po dworze i do noszenia na co dzień – do szkoły czy pracy – od butów do uprawiania sportów. Na co dzień lepsze będą buty z grubą podeszwą izolujące stopę od twardego podłoża, a jednak w sportowym stylu, wygodne i ładne. Do biegania lub uprawiania sportów kupmy sobie obuwie uniwersalne lub specjalnie przeznaczone do uprawiania sportu – nasze stopy będą nam za to wdzięczne.