Jedną z bardziej znanych dolegliwości nóg są żylaki. Problem ten dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, ale niestety u kobiet występują one znacznie częściej. Jest to przypadłość bardzo uciążliwa, ponieważ objawia się bólem i bardzo nieestetycznymi zmianami żylnymi, które są mocno widoczne na nogach.

Wyróżnia się wiele przyczyn mających wpływ na powstawanie żylaków, spośród których można wymienić: obciążenie genetyczne, jednolity czyli siedzący lub stojący tryb życia co nieodłącznie związane jest z brakiem ruchu, nadwaga, ciąża czy leki hormonalne.

Pomocne w złagodzeniu dolegliwości związanych z żylakami są podkolanówki uciskowe, które nie tylko masują, poprawiając przepływ krwi przez zmienione chorobowo żyły, ale też zasłaniając widoczne na nogach zmiany i zgrubienia. Dla kobiet dodatkowe rozwiązanie stanowią jeszcze pończochy uciskowe, dostępne w aptekach w różnych odcieniach i modelach. Warto też pamiętać o regularnym ruchu i codziennej gimnastyce. W przypadku pracy siedzącej trzeba co jakiś czas wstać i przespacerować się, aby poprawić krążenie w nogach. Natomiast przy nieustannym staniu trzeba starać się w miarę możliwości zmieniać obciążenie raz na jedną, a raz na drugą nogę.

multimedio.pl

Zalecany jest również masaż nóg, od okolić kostek, poprzez łydki, aż do ud, który rozluźni mięśnie i poprawi przepływ krwi przez żyły. Bardzo dobry wpływ mają również chłodne masaże wykonywane prysznicem, a także unoszenie, zwłaszcza wieczorem, nóg około 10 cm powyżej tułowia. Wówczas kończyny odpoczywają od całodziennego wysiłku.

Oprócz zaleceń na uwagę trzeba mieć również przeciwskazania, czyli wszystko, co przyczynia się do powstawania żylaków, a także co zwiększa dolegliwości z nimi związane. Najważniejsze to nie obciążać nóg, co między innymi związane jest z koniecznością utrzymania prawidłowej wagi ciała. Należy unikać przegrzania nóg, a tym samym opalania. Jeśli ktoś już zdecyduje się, aby korzystać z letniego słońca, lepiej czynić to w ruchu. Przypomnieć tu trzeba o konieczności użycia kremów z filtrem, jak SVR Rubialine, które ochronią skórę przed promieniami UV. Nawet gdy człowiek jest w ruchu, trzeba zapewnić skórze konieczną ochronę.

Żylaki to powszechna, ale uciążliwa dolegliwość, w przypadku której naprawdę trzeba pamiętać o wszelkich zaleceniach łagodzących objawy.