E-mail marketing jest jednym z częściej i chętniej wykorzystywanych rodzajów marketingu internetowego. Poczta elektroniczna, będąca podstawowym nośnikiem treści, daje ogromne możliwości dotarcia do bardzo wielu odbiorców jednocześnie. Jednak sekret skutecznego e-mail marketingu nie tkwi wcale w zasięgu, a w formie i wymowie rozsyłanego przekazu.

Dlaczego e-mail marketing jest tak chętnie wykorzystywany w działaniach marketingowych?

Popularność e-mail marketingu zasadza się na trzech podstawowych czynnikach: na stosunkowo niskich kosztach, na możliwości osiągnięcia naprawdę imponującego zasięgu oraz na prostej, nieskomplikowanej formie i względnie krótkim czasie przygotowania każdorazowego przekazu.

E-mail marketing

E-mail marketing

Niskie (stosunkowo) koszty e-mail marketingu wynikają z kilku elementów. Przede wszystkim o niskiej – w porównaniu z innymi formami marketingu internetowego – cenie e-mail marketingu decyduje fakt, iż w zdecydowanej większości rozsyłany za jego pośrednictwem przekaz jest prosty, jasny, krótki i nieskomplikowany graficznie. Oczywiście coraz częściej treści emitowane za pomocą e-mail marketingu są starannie dopracowywane tak pod względem merytorycznym, reklamowym, jak i graficznym, jednak nadal przy przełożeniu na zasięg okazują się znacznie tańsze niż np. treści w formie video marketingu.

Zasięg i prosta forma newslettera w e-mail marketingu

E-mail marketing odznacza się stosunkowo niską ceną (relacja kosztów do zysków) również ze względu na fakt, iż w dość prosty sposób można zapewnić mu naprawdę bardzo duży zasięg. Doskonałym tego przykładem są newslettery rozsyłane do zarejestrowanych użytkowników sklepów internetowych. Wystarczy drobna zachęta w postaci aktualnych informacji o promocjach lub wyprzedażach, czasem dodatkowo jeszcze oferta rabatu, aby zdobyć ogromną bazę adresów użytkowników, którzy w większości wpisują się doskonale w tzw. target sklepu.

Wspominana prostota formy przekazu e-mail marketingu również nie jest bez znaczenia. Czas to pieniądz, a do przygotowania treści i oprawy graficznej przeciętnego newslettera nie potrzeba go zbyt wiele. W wielu przypadkach takie newslettery przygotowuje się według kilku ustalonych i opracowanych z wyprzedzeniem schematów. Szczegóły, czyli treść oraz ewentualne zmiany w grafice, wykonuje się na zasadzie drobnych podmian w szablonie.

Niskie koszty to nie jedyna zaleta e-mail marketingu

Relatywnie niska cena e-mail marketingu jest ważna, jednak nie stanowiłaby żadnej zachęty bez odpowiedniej skuteczności. Aby zaś e-mail marketing mógł być skuteczny, musi posiadać nie tylko odpowiednio duży zasięg (i właściwie dobrany target odbiorców), ale również nieść ze sobą treści o konkretnej użyteczności i atrakcyjności. Bez tego każda forma e-mail marketingu traktowana będzie przez odbiorców jako tzw. spam i przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego – zamiast zachęcić internautów do skorzystania z oferty danej marki, zniechęci ich do niej i odstraszy na dłuższy czas.