Wielu młodych ludzi wyjeżdża do pracy za granicę. Tam układa sobie życie i dostosowuje się do norm oraz zasad panujących w danym kraju. Jedną z kwestii, które znacznie ułatwiają życie, jest własny samochód, a przede wszystkim prawo jazdy, które trzeba zdać w innym kraju. Jak zdać prawo jazdy w UK i co zrobić, aby móc kierować pojazdami? Sprawdźmy jakie kroki należy podjąć, aby zdać egzamin na prawo jazdy w Wielkiej Brytanii.

Jak zrobić prawo jazdy w UK? Warunki formalne

Prawo jazdy kat B. w Wielkiej Brytanii może zrobić każdy, kto co najmniej od 185 dni mieszka na terenie tego kraju i ukończył 17 rok życia. Osoby te muszą być zdolne do kierowania pojazdami i nie posiadać przeciwwskazań zdrowotnych. Do takich zaliczyć można m.in. wadę wzroku. Osoby posiadające nawet małą wadę wzroku – powyżej 0,5 dioptrii, nie mogą prowadzić pojazdów bez okularów lub szkieł kontaktowych.
Jeśli spełniamy powyższe wymagania, musimy złożyć wniosek o wydanie dokumentu, jakim jest Provisional Driving Licence, czyli tymczasowe prawo jazdy. Wniosek możemy złożyć przez Internet, urzędzie pocztowym lub w placówce DVLA, która wydaje takie licencje kierowcom i rejestruje pojazdy. DVLA ma siedzibę pod adresem: The DVLA, Long View Rd Swansea, West Glamorgan SA6 7JL, gdzie musimy się udać, jeśli chcemy złożyć taki wniosek osobiście. Uzyskując tymczasowe prawo jazdy, możemy rozpocząć kurs i prowadzić samochód pod nadzorem osób do tego upoważnionych.
Co ciekawe, aby przygotować się do egzaminu, nie musimy wyjeździć obowiązkowych 30 godzin pod opieką instruktora, tak jak wygląda to w Polsce. W UK nie ma obowiązku uczestnictwa w kursie nauki jazdy. Możemy nauczyć się jeździć pod okiem osoby, która ukończyła 21 rok życia i co najmniej od 3 lat posiada prawo jazdy. Naukę jazdy może poprowadzić też instruktor. Istnieje wiele szkół, w których można nawet zrobić prawo jazdy w UK po polsku. Wyjeżdżając na ulice, możemy spotkać się z wieloma różnicami w prowadzeniu pojazdu, jakimi są m.in. kierownica po prawej stronie, czy ruch lewostronny. Jeśli uczymy się jeździć własnym pojazdem, musimy oznaczyć go literą „L”, i wykupić specjalne ubezpieczenie. Nasze umiejętności weryfikuje dopiero egzamin na prawo jazdy.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy w UK?

Egzamin, podobnie jak w Polsce, składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Teoria to przede wszystkim sprawdzenie wiedzy na temat przepisów ruchu drogowego, której pozytywny wynik gwarantuje przejście do egzaminu praktycznego. Część praktyczna ma za zadanie zweryfikować nasze umiejętności prowadzenia samochodu.
Egzamin teoretyczny podzielony jest na dwie części i składa się z testu wielokrotnego wyboru dotyczącego samych przepisów oraz testu, który ma za zadanie sprawdzić nasze umiejętności w zakresie wykrywania niebezpieczeństwa na drodze. Podczas testów przedstawianych jest nam 14 nagrań, na których musimy dostrzec potencjalne zagrożenia podczas jazdy. Pozytywny wynik egzaminu wcale nie musi oznaczać 100% poprawnych odpowiedzi. Aby go zdać, wystarczą nam 43 punkty na 50 w teście wielokrotnego wyboru oraz 44 z 70 możliwych w teście dotyczącym wykrywaniu zagrożeń. Zdanie egzaminu teoretycznego oznacza możliwość przystąpienia do egzaminu praktycznego.
Aby przystąpić do zweryfikowania naszych praktycznych umiejętności, nie musimy robić tego od razu po zdaniu teorii, gdyż zgodnie z prawem mamy na to 2 lata. Egzaminy praktyczne nie muszą również odbywać się w pojazdach instruktora, gdyż możemy do nich przystąpić własnym samochodem, którym uczyliśmy się jeździć pod warunkiem, że posiada aktualny przegląd techniczny, kierownicę po prawej stronie oraz opłacony podatek drogowy.
Egzamin praktyczny trwa około 40-45 minut i składa się z kilku etapów. Przed przystąpieniem do jazdy przyszły kierowca musi zbadać swój wzrok oraz odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących bezpieczeństwa i znajomości komponentów samochodu i wyposażenia pojazdu. Podczas jazdy, egzaminator sprawdzi umiejętności takie jak manewr hamowania, umiejętności parkowania oraz cofania. Pod uwagę zostaną wzięte także ogólne umiejętności prowadzenia pojazdu, dynamika jazdy oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.