Rynek mieszkaniowy do kilku lat odnotowuje stałe wzrosty. Coraz więcej osób myśli o własnym domu lub mieszkaniu. Budowane są nowe lub remontowane stare budynki. Część z nich na potrzeby własne właścicieli, część stanowić będzie inwestycję na przyszłość. Jednak samo wybudowanie domu to nie wszystko. Trzeba go jeszcze odpowiednio wykończyć i wyposażyć. Tym zajmują się specjaliści kształceni m. in. na Uczelni Techniczno-Handlowej w Warszawie.

Rosnące zapotrzebowanie branży

Branża budowlana od zawsze stanowiła jeden z najważniejszych i najsilniejszych motorów napędowych polskiej gospodarki. Spora populacja obywateli oraz nieustanny, ciągnący się przez całe dziesięciolecia niedostatek mieszkań sprawiają, iż popyt na nowe domy i mieszkania trudny jest do zaspokojenia. Jeśli weźmiemy do tego pod uwagę fakt bogacenia się społeczeństwa, łatwo zrozumieć, dlaczego rynek mieszkaniowy cieszy się wciąż rosnącym powodzeniem. Powodzenie to urosło już do takiego poziomu, iż trudno jest branży budowlanej znaleźć dostateczną ilość specjalistów, którzy mogliby zaspokoić potrzeby klientów. Nie jest żądną tajemnicą, iż na profesjonalną ekipę budowlaną czeka się całymi miesiącami, a nawet latami. Niewiele lepiej jest z ekipami remontowymi. Podobnie rzecz ma się w przypadku specjalistów zajmujących się tzw. home designem, czyli projektowaniem wykończenia i aranżacji wnętrz. Popyt na ich usługi zdaje się rosnąć najszybciej. Dlaczego?

Home design

Home design

Ograniczenia właścicieli domów i mieszkań

Coraz mniej osób w Polsce narzeka na brak środków finansowych, za to coraz więcej cierpi na pogłębiający się niedostatek wolnego czasu. Budowa domu czy nawet zakup mieszkania pochłania zwykle sporo zarówno czasu, jak i pieniędzy. A przecież mieszkanie to, zanim się do niego wprowadzimy, trzeba najpierw odpowiednio urządzić, przystosować do indywidualnych wymagań i oczekiwań. Ten etap często bywa najbardziej czaso- i pracochłonny. Dlatego z radością przekazujemy go w ręce specjalistów – osób, które mają odpowiednie wyczucie estetyki, rozeznanie w aktualnych trendach i wiedzę na temat materiałów, które warto zastosować. Niestety, specjalistów takich nie ma zbyt wielu. Moda na ich usługi jest stosunkowo młoda i odpowiednio liczna kadra fachowców od home design nie zdążyła się jeszcze wykształcić. Niemniej pewne uczelnie robią wszystko, by jak najszybciej zaspokoić oczekiwania rynku. Które?

Home design na UTH w Warszawie

Niekwestionowanym liderem w kształceniu przyszłych specjalistów od home designu jest Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie. Uczelnia ta, założona w 1992 roku, prowadzi studia licencjackie na kierunku Architektura wnętrz o profilu Home design. Studenci uczą się na nich wszystkiego, co niezbędne do wykonywania zawodu projektanta wnętrz. Chodzi tu zarówno o elementy czysto funkcjonalne i ekonomiczne, jak i typowo estetyczne. Home design to bez wątpienia przyszłość branży budowlanej. Jedynym warunkiem jest odpowiednia wiedza i wykształcenie poparte dyplomem tak renomowanej uczelni, jak UTH.