Zapewne większość ludzi stwierdzi, że lubi odpoczywać na słońcu. Ponadto opalenizna nadal jest modna, a lekko brązowe ciało latem wydaje się każdemu ładniejsze. Ale czy rzeczywiście można tak intensywnie korzystać ze słońca. Przecież powszechnie jest znana szkodliwość promieni UV.

Przede wszystkim najbardziej narażona jest skóra, która może ulec zaczerwienieniu, podrażnieniu lub innym mniej lub bardziej poważnym chorobom. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o zapewnieniu jej warstwy ochronnej, która zapobiegnie przenikaniu szkodliwych promieni UV. Dostępnych jest wiele kremów z filtrem, jak SVR Rubialine, które przeznaczone są nawet do skóry wrażliwej. Tego typu środki nie tylko doskonale chronią, ale też dzięki swym właściwościom nawilżającym i łagodzącym pomagają w przypadku wystąpienia podrażnienia i zaczerwienienia.

fwd.pl

Im skóra jest bardziej wrażliwa, tym większej opieki potrzebuje. Dlatego nie tylko krem jest wskazany, ale też kosmetyki, które zadbają o elastyczność i usuną nadmiar zanieczyszczeń, bez nadmiernego wysuszania. Mogą to być płyny antybakteryjne, jak Bioderma Sebium H2O, które oczyszczają, regulują prace gruczołów łojowych.

O zachowaniu umiaru w korzystaniu ze słońca powinny pamiętać nie tylko osoby, które mają wrażliwą i delikatną skórę, zwłaszcza o jasnej karnacji. Niestety słońce nie jest wskazane dla osób cierpiących z powodu żylaków. W tym przypadku zazwyczaj należy unikać gorących kąpieli, przebywania w saunie i niestety wystawiania nóg na słońce. Jeśli już ktoś chce korzystać z uroków lata powinien jednak znajdować się w ruchu, unikając biernej ekspozycji nóg na działanie słońca. Podobnie przeciwskazane jest korzystanie z solarium. Przede wszystkim należy pamiętać o masowaniu nóg, co czynią też podkolanówki uciskowe dostępne w aptekach, a także o gimnastyce i chłodnych prysznicach.

Nikt nie zaprzeczy, że słońce jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Poprawia samopoczucie, a przede wszystkim wpływa na jakość kości i stawów, powodując wytwarzanie w organizmie witaminy D. Niestety w przypadku słońca konieczny jest rozsądek, a korzystać z niego trzeba z umiarem.