Niemal każdy człowiek przynajmniej raz w życiu musi podjąć decyzję o przeprowadzce – z domu do mieszkania, z akademika do domu bądź z miasta do miasta. Przeprowadzka niewątpliwie nie należy do rzeczy przyjemnych, ale zorganizowana w sposób prawidłowy nie powinna nastręczyć zbyt dużych problemów. Warunek jest jeden – przygotowanie harmonogramu działań i ścisłe trzymanie się jego wytycznych.

Wszystkie przeprowadzki – a zwłaszcza przeprowadzki w dużych miastach – wymagają pewnego planu oraz rezerwacji terminów (na przykład firmy transportowej). Tylko wtedy całe przedsięwzięcie odbędzie się w miarę bezstresowo. Zatem jak przeprowadzić się z bloku do bloku bądź z osiedla na osiedle? Oto kilka rad:

Organizacja transportu z odpowiednim wyprzedzeniem

Planowanie przeprowadzi w mieście wymaga zamówienia firmy transportowej z odpowiednim wyprzedzeniem. Wprawdzie ilość działających firm tego typu jest bardzo duża, to jednak należy zakładać, iż te najlepsze i najbardziej solidne mogą mieć pozajmowane terminy z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. W przypadku braku dopilnowania firmy transportowej może okazać się, iż nie dysponujemy pojazdem umożliwiającym przeprowadzkę.

Wyrzucanie niepotrzebnych rzeczy przed przeprowadzką

Podczas pakowania zgromadzonego dobytku warto przejrzeć i posegregować rzeczy i zadać sobie pytanie, czy na pewno wszystkie z nich będą niezbędne w nowym miejscu zamieszkania. W wielu przypadkach nie ma sensu transportować do nowego mieszkania wszystkich niepotrzebnych przedmiotów i bibelotów, które i tak najprawdopodobniej zostaną wyrzucone. Oczywiście nie chodzi o to, aby pozbywać się niemal wszystkiego, ale o to, aby podejść do tego ze zdrowym rozsądkiem.

Przeprowadzka

Przeprowadzka

Opisywanie kartonów

Opisywanie pakowanych kartonów to jedna z podstawowych zasad sprawnej przeprowadzki – nie należy się łudzić, iż zapamiętamy, co znajduje się w każdym kolejnym pudełku. Pakowanie w uporządkowany sposób (na przykład oddzielnie każde kolejne pomieszczenie) oraz umieszczanie na kartonach właściwych etykiet to gwarancja zachowania porządku i sprawnego rozpakowywania w nowym mieszkaniu.

Ważną zasadą planowania przeprowadzki jest wcześniejsze zorganizowanie kartonów, zabezpieczenie wartościowych przedmiotów oraz przygotowanie tak zwanego pudełka startowego, które będzie zawierać przedmioty pierwszej potrzeby (konieczne w przypadku opóźnień w rozpakowywaniu). I najważniejsze – podstawą jest zachowanie spokoju, gdyż przeprowadzka to nie koniec świata.