Jeszcze niedawno filmy czy wizje, które opowiadały o domu z którym można prowadzić konwersację, wydawać mu komendy głosowe i uczyć go pewnych algorytmów zachować były czystą fantastyką. Do niedawna. Od jakiegoś czasu na rynek zaczęły wchodzić rozwiązania, które pozwalają na stworzenie z naszego domu czegoś więcej niż zwykłego budynku. Chcesz zaświecić światło w pokoju obok? A może dojeżdżasz do domu i chcesz by brama otworzyła się automatycznie bez pilota? Dowiedz się zatem czym jest inteligentny dom i jakie daje on możliwości.

Co oferuje mieszkańcom inteligentny dom?

Tutaj na dobrą sprawę ograniczeniem może być tylko nasza wyobraźnia oraz budżet jaki zamierzamy na ten cel przeznaczyć. Do wyboru mamy oczywiście różnego rodzaju centralki zarządzające całym systemem, jak i pozostałe urządzenia. Jest ich mnóstwo, od czujek ruchu, światła czy dymu, przez czujniki otwarcia drzwi po specjalne przejściówki na kontakty odcinające prąd w razie potrzeby. Możemy tworzyć niemalże nieograniczone rozwiązania i wdrażać przeróżne pomysły.

Inteligentny dom

Budowa inteligentnego domu – kiedy to zaplanować?

Taki plan powinniśmy uwzględnić już na początku budowy. Potrzebne będą nam z pewnością dodatkowe wiązki kabli do sterowania poszczególnymi urządzeniami. Od pewnego czasu na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń sterowanych za pomocą WiFi. Jest to wybawienie dla wszystkich tych, którzy nie mają możliwości przerabiania instalacji elektrycznej w już wybudowanym budynku. Urządzenia takie dają mnóstwo możliwości, do zaaranżowania pewnych zdarzeń oraz reagowania na nie. Firmy takie jak Google, Amazon czy popularne na polskim rynku Xiaomi oferują coraz więcej produktów tego typu.

Podsumowując, inteligentny dom powoli staje się czymś powszechnym, do czego dostęp ma praktycznie każdy z nas. Na urządzenia tego typu warto spojrzeć nie tylko jako fajny gadżet, którym można pochwalić się przed znajomymi, ale również jako narzędzie codziennego użytku ułatwiające codzienne czynności i nadające im fajnego, nowoczesnego charakteru.