W którymś momencie dziecko przestaje być maluszkiem. Jego przestrzeń osobistą czyli pokój, trzeba wtedy dostosować do jego wieku. Młodzieżowy pokój dla dziecka to wyzwanie dla każdego rodzica – zmiana mebli i dekoracji niesie ze sobą spore koszty. Warto zatem poszukać inspiracji i pomysłów na to, jak zrobić to ekonomicznie. W sieci można znaleźć niejeden darmowy projekt pokoju dla dziecka, wraz z namiarami na sklepy, w których znajdzie się ciekawe rzeczy.

Młodzieżowy pokój dla dziecka

Zanim przejdzie się do zmian w pokoju dziecka, warto uświadomić sobie jednak jedną sprawę – ten pokój to przestrzeń osobista dziecka. Trzeba zatem zapytać go o zdanie w kwestii urządzenia i dekoracji. Nie można podejmować decyzji z punktu widzenia dorosłego, który ponosi koszty. Warto dać dziecku jakieś pole do wyboru mebli czy dodatków, oczywiście wcześniej ustalając ramy finansowe. Wspólne urządzanie młodzieżowego pokoju dla nastolatka może być naprawdę fajną przygodą dziecka i rodzica. Rodzic jednak musi zrozumieć, że nie wszystkie rozwiązania, które podobają się starszakowi czy nastolatkowi, będą tak samo podobały się jemu.

pokoje młodzieżowe

Młodzieżowy pokój dla dziecka – wybór funkcjonalnych mebli

Jeden z ważniejszych aspektów związanych z urządzeniem pokoju to wybór funkcjonalnych mebli. Jeżeli meble zmienia się przed skokowym wzrostem dziecka, który zwykle ma miejsce około 13 – 15 roku życia, warto to uwzględnić. Trzeba wtedy kupić większe łóżko i materac, tak by po jakimś czasie dziecko nie wyrosło z tego mebla. Podobnie sprawa ma się z biurkiem oraz krzesłem do biurka. Miejsce do pracy i odrabiania zadań to bardzo ważna strefa w każdym pokoju dziecka. Musi być to miejsce wygodne, ergonomiczne oraz dostosowane do wzrostu. Na szczęście producenci mebli coraz częściej robią je tak, że można dostosować je w miarę zmieniającego się wzrostu dziecka. W sieci można natomiast znaleźć darmowy projekt pokoju dla dziecka, a następnie zainspirować się na przykład układem poszczególnych mebli.

Piękne dodatki

Tak naprawdę za atrakcyjność współczesnych pokoi dzieci i nastolatków odpowiadają piękne dodatki. Można kupić je w bardzo wielu sklepach z akcesoriami do domu. Czasami nawet za grosze uda się znaleźć ciekawe ramki, plakaty, oraz różne drobne dekoracje, takie jak na przykład lustra, świeczki, pudełka do przechowywania drobiazgów. Warto zatem wydać trochę pieniędzy właśnie na tego typu rzeczy, bo to one tworzą klimat w pokoju. Część dekoracji nastolatek może natomiast przygotować sam. To taki etap w rozwoju człowieka, kiedy każdy fascynuje się jakimś idolem ze świata sportu czy muzyki. Pokoje dzieci zdobią zatem plakaty z wizerunkami gwiazd, postaci z filmów czy kreskówek. Przestrzeń osobista to miejsce do pokazywania własnych zainteresowań, swojego hobby, ulubionego sposobu spędzania wolnego czasu. Warto pozwolić na to nastolatkowi i nie tworzyć dla niego pokoju jak spod linijki. W końcu pokój nastolatka to nie jest salon, w którym przyjmuje się gości. Najważniejsze by dziecko dobrze się czuło w tym miejscu i chciało tam spędzać czas, a także zapraszać tam swoich kolegów i znajomych. Jeżeli urządzi się pokój ze swoim dzieckiem, uwzględniając jego poczucie estetyki oraz jego potrzeby, z pewnością tak będzie. Darmowy projekt pokoju dla dziecka może być zaś wspaniałą inspiracją i podpowiedzią.