Ogród to miejsce odpoczynku, relaksu i rekreacji. Umożliwia aktywne spędzenie czasu w ciągu dnia i wieczorne wyciszenie w nastrojowej scenerii. Aby ogród był miejscem jednocześnie funkcjonalnym i estetycznym, bardzo istotny jest dobór odpowiednich mebli. Powinny się one cechować lekką konstrukcją, atrakcyjnym wyglądem, odpornością na uszkodzenia mechaniczne czy zmienne warunki pogodowe. Jednymi z najczęściej wybieranych są meble plastikowe, jednak ich estetyka i wytrzymałość pozostawiają wiele do życzenia. Meble drewniane prezentują się okazale, jednak wymagają odpowiedniej impregnacji i konserwacji. W przeciwnym przypadku drewno zaczyna poddawać się szkodliwemu działaniu wilgoci, silnego nasłonecznienia czy skrajnych temperatur. Obecnie najlepszym wyborem okazuje się być rattan i technorattan. Czym cechują się takie meble i co je wyróżnia na te innych?

Meble ogrodowe rattanowe – piękne, ale czy praktyczne?

Rattan to naturalne włókna pozyskiwane z palm rotangowych, rosnących w Azji, Australii i Afryce. Włókno to cechuje się ogromną elastycznością, a zarazem wytrzymałością, co umożliwia jego wykorzystanie w tworzeniu mebli o nawet najbardziej fantazyjnych formach. Możliwość wykonania różnych splotów rzutuje na nienaganny efekt estetyczny oraz doskonałą jakość mebli rattanowych. Meble takie są widowiskowe, niezwykle lekkie i bardzo praktyczne. Rattan jednak ma jedna zasadniczą wadę – przegrywa w konfrontacji ze zmiennymi warunkami pogodowymi. Gdy rattan nie zostanie odpowiednio zaimpregnowany, może poddać się niekorzystnemu działania pogody. Blaknie pod wpływem słońca, może pękać poddany działaniu skrajnych temperatur, zaś wilgoć powoduje jego pleśnienie i powstanie nieestetycznych zacieków. Niezwykle lekka konstrukcja nie umożliwia przekładania tych mebli w inne miejsce, zatem osoby dysponujące zadaszonym pomieszczeniem mogą bez problemy chować meble rattanowe podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Zaś osoby nie dysponujące taką wolną przestrzenią lub chcące unikną takiego zachodu, mogą skorzystać z doskonałej alternatywy – mebli technorattanowych.

Technorattan – idealne meble ogrodowe

Technorattan to syntetyczny odpowiednik rattanu. Przejął jego właściwości warunkujące elastyczność i wytrzymałość, jego przewagą nad naturalnym rattanem jest jednak ogromna wytrzymałość na czynniki atmosferyczne. W związku z tym technorattan odporny jest na działanie promieni UV, wysokich temperatur, mrozu oraz deszczu czy śniegu. A przy tym zachowuje swą lekkość i niezwykle estetyczny wygląd. Wieloletnia trwałość, funkcjonalność, wygoda użytkowania, łatwość utrzymania w czystości – powodów, by zainwestować w meble technorattanowe jest wiele. Dzięki temu ogród zyska na estetyce i wielu możliwościach aranżacji, stając się pięknym i funkcjonalnym miejscem.