Wydanie własnej książki to marzenie wielu twórców – zarówno tych doświadczonych, jak i tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w świecie literatury.

Własna książka to powód do dumy, potwierdzenie własnych umiejętności, możliwość zaistnienia na rynku wydawniczym, szansa na zdobycie szerokiego grona czytelników oraz możliwość zdobycia popularności, uznania i pieniędzy.

Dlatego wielu twórców zastanawia się, jak wydać swoją książkę i podejmuje wszelkie możliwe kroki w celu realizacji tych planów. Możliwości wydania własnej twórczości są dwie – zgłoszenie się do profesjonalnego wydawnictwa bądź wydanie książki na własną rękę.

Książka

Książka

Wydanie książki w wydawnictwie

Wydanie własnej książki w profesjonalnym wydawnictwie to niewątpliwie najbardziej wygodna droga do sukcesu – wydawnictwo nie tylko przejmie na siebie koszty związane z publikacją książki, ale także zajmie się wszelkimi działaniami sprzedażowymi i promocyjnymi.

Jednakże wydanie książki w taki sposób nie jest proste i wymaga dużej determinacji – może się okazać, iż żadne z wydawnictw nie jest zainteresowane publikacją. Co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse? Przede wszystkim należy wykazać się samokrytyką i podzielić się swoją twórczością z osobą, która może udzielić cennych rad i wskazówek.

Następnym krokiem jest dostarczenie książki do określonych wydawnictw – im większa będzie ich ilość, tym szanse na zainteresowanie publikacją zdecydowanie wzrosną. Podczas odwiedzania wydawnictw należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż czas oczekiwania chociażby na wstępną recenzję może potrwać nawet kilka miesięcy.

Alternatywnym sposobem na bezpłatne wydanie książki jest udział w różnorodnych konkursach literackich, w których zwycięstwo może wiązać się z podpisaniem umowy wydawniczej.

Wydanie książki na własny koszt

Jeżeli wizyty w wydawnictwach nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, to można zdecydować się na wydanie swojej książki za pomocą własnych środków finansowych. W tym celu należy poszukać mniejszego wydawnictwa, któremu przekaże się odpowiednie środki na zrealizowanie publikacji. Jakimi funduszami należy dysponować?

To zależy w głównej mierze od formatu książki, liczby stron, okładki oraz ilości egzemplarzy. Do tego dochodzą koszty korekty, redakcji i przygotowania do druku, a także reklamy i dystrybucji. Całkowity koszt wydania własnej książki to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.