Zdrowe nogi to podstawa, gdyż to właśnie na nich spoczywa największy wysiłek w ciągu dnia. Bez względu na to, czy przez większość czasu siedzimy, czy też stoimy, oba przypadki mogą prowadzić do pewnych dolegliwości.

Ważne jest, aby szczególnie dbać o jakość i stan stawów, gdyż w dużej mierze to one wpływają na sprawność. Przede wszystkim nie należy ich za bardzo obciążać, aby nie narażać ich na niepotrzebne urazy. Duże znaczenie ma w  tym przypadku waga ciała, której nadmiar wpływa na osłabienie układu kostnego. Nie wolno narażać stawów na działanie zimna, przy lekkich stanach zapalanych i minimalnych dolegliwościach bólowych trzeba pamiętać o wygrzewaniu ich. Z tą kwestią wiąże się odpowiedni ubiór w dni chłodne i wilgotne, który zabezpieczy ciało przed przemarznięciem. Jedną z częstych przyczyn występujących problemów ze stawami jest właśnie zimno, które przyczynia się do stanów zapalnych, a w konsekwencji zwyrodnień. Koniecznie trzeba też pamiętać o kondycji i regularnych ćwiczeniach, które pobudzą do działania wszystkie mięśnie i stawy, ale nie przeciążą ich nadmiernie.

znacznik.info

Jednak w momencie, gdy pojawią się już dolegliwości trzeba zupełnie zmienić podejście, dotychczasowe regularne ćwiczenia mogą już nie być odpowiednie, a najczęściej konieczna jest specjalna rehabilitacja. Zwykle w przypadku choroby stawów duże znaczenie ma chrząstka, która odpowiada za ich prawidłowe funkcjonowanie. Istnieją środki farmakologiczne, które potrafią znacząco poprawić jej stan. Przykładem mogą być te, które regenerują uszkodzoną chrząstkę, poprawiając w ten sposób funkcjonowanie stawów.

Brak ruchu, a tym samym zbyt długie siedzenie lub stanie, prowadzi do problemów z krążeniem, zwłaszcza w kończynach dolnych, które w konsekwencji może być przyczyną powstawania żylaków. Najczęściej kojarzą się one z nieestetycznymi zgrubieniami na nogach, które tworzą napuchnięte żyły nieprzepuszczające prawidłowo krwi. Jednak to nie jedyny problem. Żylakom towarzyszy ból i częste zmęczenie nóg, a dodatkowo nieleczone mogą prowadzić do poważnych komplikacji. Najlepiej jest oczywiście w miarę możliwości zapobiegać ich powstawaniu. Jednak w niektórych przypadkach, gdy przyczyną ich pojawienia się są uwarunkowania genetyczne, pozostaje jedynie skutecznie ich leczenie. Duże znaczenie mają tu podkolanówki uciskowe, które nie tylko zasłaniają obrzęki żylne, ale też poprzez odpowiednio dobrany do osoby nacisk regulują przepływ krwi przez dotknięte chorobą żyły. Kobiety mogą jeszcze stosować pończochy uciskowe, które nie tylko poprawiają krążenie, ale dodatkowo wyglądają wyjątkowo elegancko.

Zarówno o układ kostno – stawowy, jak i prawidłowe krążenie koniecznie trzeba zadbać, aby zachować pełną sprawność fizyczną i uchronić się przed bólem z tym związanym.