Chcesz otworzyć swój własny sklep internetowy, ale nie wiesz od czego zacząć? W tym artykule podpowiemy Ci, jakie pierwsze kroki najlepiej postawić i na co zwrócić uwagę na początku.

Asortyment

Zakładając sklep internetowy jedna z pierwszych rzeczy, nad jaką powinienieneś/aś się zastanowić to kwestia asortymentu. Co chcesz w nim sprzedawać? Nie stawiaj jedynie na branże, które są akurat trendy. Dobrze jest, aby produkty, które będziesz oferować w ramach swojej platformy były Ci znane. Dzięki temu będziesz mógł opowiedzieć o nich w ramach swojego e-commerce bloga, zyskać zaufanie i wiarygodność w oczach swoich klientów, a także zdobyć kolejne sprzedaże. Zastanów się dobrze nad asortymentem. Dobry wybór może okazać się kluczem do powodzenia Twojego biznesu.

Formalności

Zakładając sklep internetowy nie możesz zapomnieć również o zalegalizowaniu swojej działalności. Nawet jeśli prowadzisz sklep online musisz zgłosić swoją nową firmę w urzędzie skarbowym i zarejestrować ją.

Czego potrzebuje sklep internetowy?

Sklep internetowy nie będzie wymagać od Ciebie zaplecza w postaci lokum do prezentacji towarów. Jednak zamiast niego konieczne będzie skonstruowanie witryny internetowej, która będzie stanowić swojego rodzaju „wystawę” dla produktów oferowanych w Twoim sklepie. Layout strony może sprawić, że internauci poczują się na Twojej witrynie przyjemnie lub też trudno będzie się im na niej odnaleźć. Skonstruowanie strony internetowej warto powierzyć profesjonalistom, którzy wiedzą, jakie trendy panują aktualnie w branży e-commerce i dopasują je do potrzeb Twojego biznesu.

E-commerce blog

Kolejną rzeczą, o jakiej musisz pomyśleć zakładając sklep internetowy jest domena i hosting. Te dwa elementy są kluczowe dla prawidłowego i sprawnego działania witryny, a także tego w jaki sposób będzie się ona pozycjonować w wyszukiwarce. Hosting jest serwerem lub miejscem na serwerze, które wykupujesz cyklicznie. To na nim gromadzone będą wszystkie treści zawarte na Twojej witrynie, a także te, które są zapisywane przez jej użytkowników (np. dane klientów). Wybierając hosting dla sklepu koniecznie zadbaj o to, aby posiadał on odpowiednie certyfikaty, które zabezpieczą płatności i dane klientów. Domena to nic innego jak nazwa strony (Twojego sklepu internetowego). Najlepiej, aby była ona związana z Twoją branżą i zawierała nazwę Twojej firmy. Dzięki temu łatwiej będzie Cię znaleźć.

Pozycjonowanie – e-commerce blog, AdWords, SEO

Gdy już uruchomisz swój sklep internetowy musisz zadbać o to, aby był on widoczny dla Twojej grupy docelowej. W pierwszej kolejności zadbaj o to, aby Twoja strona internetowa była zbudowana zgodnie z zasadami SEO.

Jeśli chcesz zwiększyć „klikalność” z wyszukiwarki, pomyśl nad stworzeniem blog firmowego. Odpowiadając na najczęstsze pytania klientów w ramach postów na nim zamieszczanych zdobędziesz ich zaufanie i zachęcisz do zakupów.

Dla nowo otwartych sklepów dobrym pomysłem będzie inwestycja w AdWords. Reklama Google pozwoli Ci szybko stać się widocznym dla Twojej grupy docelowej i zapisać się w ich świadomości, co pozwoli na rozpoczęcie budowania wizerunku sieciowego.