Chociaż jaglane płatki nie posiadają żadnego specyficznego smaku, są bardzo chrupiące i uniwersalne. Zawierają wiele minerałów i witamin, a także pozwalają na bardzo szerokie zastosowanie w różnego rodzaju potrawach i przekąskach. Dzięki temu nie tylko niezwykle korzystnie wpływają na organizm, ale też mogą się okazać praktycznym dodatkiem do wielu codziennie sporządzanych posiłków. Idealnie uzupełniają inne składniki, a zarazem stanowią wartość samą w sobie.

 Jakie są najcenniejsze właściwości płatków jaglanych?

Podobnie jak kasza i otręby, płatki produkowane z rozgniecionych ziaren prosa są w stanie dostarczyć organizmowi wielu różnych składników odżywczych. Wzmacniają odporność i układ nerwowy, korzystnie wpływają na koncentrację oraz przyczyniają się do zlikwidowania bezsenności i uczucia zmęczenia.

Płatki jaglane

Dietetycy zalecają spożywanie płatków jaglanych, ponieważ znacząco usprawniają one pracę układu pokarmowego. Dzięki dużej zawartości błonnika, pozytywnie wpływają na procesy trawienne i niwelują zaparcia. Maja właściwości przeciwgrzybiczne i moczopędne, a także wzmacniają stan cery, włosów i paznokci. Są twarde i chrupkie, dzięki czemu sprawdzają się jako składnik domowych maseczek i peelingów.

Płatki jaglane – jakie posiadają wartości odżywcze?

Jaglane płatki to bogate źródło witamin z grupy B, które odpowiadają za utrzymanie komórek w odpowiedniej kondycji i wpływają na pracę układu nerwowego. Znajdują się w nich także duże ilości witaminy E, powstrzymującej naturalne procesy starzenia. Zawierają potas, magnez, cynk, fosfor, wapń oraz wiele innych minerałów, przyczyniających się do prawidłowej organizacji pracy narządów wewnętrznych. Płatki jaglane obfitują również w lecytynę, substancję regulującą poziom cholesterolu i regulującą pracę mózgu. Ponieważ poprawiają one koncentrację, spożywanie płatków jaglanych zalecane jest dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym.

Jak można spożywać takie płatki?

Porcja płatków jaglanych może z powodzeniem zastąpić kanapki na śniadanie. Jest również zdrową i sycącą przekąską pomiędzy głównymi posiłkami. Można je gotować zarówno na mleku, jak i na wodzie. Płatki po ugotowaniu zyskują konsystencję nieco przypominająca budyń. Na surowo doskonale sprawdzają się jako chrupiąca panierka do mięs, dzięki której można znacząco obniżyć kaloryczność niektórych dań. Potrawy ze znaczącą zawartością płatków jaglanych często spożywane są przez sporowców. Na przykład zmieszane z jogurtem, startym jabłkiem i cynamonem, idealnie sprawdzają się jako sycąca przekąska po treningu.