Każdego roku trzeba liczyć się z koniecznością zmiany opon na letnie lub zimowe. Okazuje się, że opony letnie należy zmienić na zimowe, kiedy temperatura powietrza w ciągu dnia spada poniżej siedmiu stopni Celsjusza. Jest to powszechna opinia wśród producentów opon, hurtowników oraz wulkanizatorów, a jak jest w praktyce? Kiedy rzeczywiście przychodzi czas na zmianę ogumienia?

Kiedy wymienić opony samochodowe?

Przed zmianą opon na letnie warto przyjrzeć się ich stanowi, a dokładniej głębokości bieżnika. W przypadku głębokości bieżnika równej lub większej od 1,6 mm, trzeba liczyć się z brakiem gwarancji pełnego bezpieczeństwa na drodze. Jest to spowodowane tym, że opony letnie, które mają bieżnik płytszy niż 3,0 mm tracą parametry trakcyjne.

Należy też zwrócić uwagę na uszkodzenia po bokach i na samym bieżniku. Opony powinny być dobrze wyważone, w przeciwnym razie szybciej utracą pożądane właściwości. Należy też sprawdzić ciśnienie w oponach, gdyż mniejsze ciśnienie od tego zalecanego przez producenta może skutkować pogorszeniem właściwości trakcyjnych opony oraz reakcji na skręty. Ma to także negatywny wpływ na hamowanie oraz zwiększone zużycie paliwa przez pojazd.

Wymiana opon

Wymiana opon

Do zmiany opon na letnie warto poczekać, aż pogoda się ustabilizuje i średnia dobowa temperatura będzie wyższa niż siedem stopni Celsjusza. Najlepiej zamówić je już w lutym czy marcu, gdyż zazwyczaj zmienia się je w kwietniu. Kupując je przed sezonem można liczyć na korzystniejsze ceny oraz unikniecie oczekiwania na dostawę.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Opony zimowe są przystosowane do jazdy po śniegu, mają bieżnik pełny nacięć, który jest wykonany z bardzo miękkiej gumy.
Jeśli w godzinach rannych temperatura spadnie do siedmiu stopni Celsjusza, to warto wyposażyć auto w opony zimowe w celu zapewnienia sobie większego bezpieczeństwa na drodze. Najlepiej zamówić zimówki najpóźniej na początku października i wymienić je w połowie miesiąca. Dzięki temu można uniknąć kolejek oraz otrzymać je na czas, gdyż największe kolejki w sklepach z oponami i w serwisach wulkanizacyjnych mają miejsce przed listopadem.