Wielu o nim słyszało, niewielu tak naprawdę wie, czego dotyczy. Co to jest kredyt technologiczny? Najprościej rzecz ujmując jest sposobem na pozyskanie dodatkowych funduszy dla tych firm, które zainteresowane są inwestycją w najnowsze technologie.

Jak uzyskać kredyt technologiczny?

By móc otrzymać dofinansowanie, trzeba spełniać następujące warunki: przedsiębiorstwo zaliczane jest do małych, bądź średnich, a technologia w nim wykorzystywana musi charakteryzować się innowacyjnością.

A czym różni się kredyt technologiczny dla firm od innych rodzajów wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw? Przede wszystkim jego konstrukcja jest nieco bardziej skomplikowana.

Innowacje

Innowacje

Przykładowo, jeśli przedsiębiorcy zależy na otrzymaniu dofinansowania na nową technologię, musi złożyć wniosek, a następnie wziąć kredyt na sfinansowane tejże technologii. Natomiast dopiero po jej wdrożeniu, może on wnioskować o „premię technologiczną”, która przeznaczona jest na spłacenie zaciągniętego wcześniej kredytu.

Skorzystać z omawianego rodzaju kredytu nie mogą podmioty z następujących sektorów: hutnictwa żelaza i stali, górnictwa węgla, włókien syntetycznych i rybołówstwa.

Podsumowanie

Program „Kredyt na innowacje technologiczne” jest kontynuacją popularnego przed laty Programu Innowacyjna Gospodarka. Wystarczy nadmienić, iż w latach 2007-2013 ponad sześćset przedsiębiorstw zdecydowało się na jego wdrożenie.

Firmy decydujące się na zgłoszenie do programu „Kredyt na innowacje technologiczne” będą mogły zostać zwolnione z wydatków na opinie o najnowszej technologii, a także otrzymają szybszą, trwającą maksymalnie dziewięćdziesiąt dni, ocenę wniosków.

Rozwój technologii ma docelowo pomóc w wytwarzaniu ulepszonych lub zupełnie nowych usług i towarów, zaś wspomniana już „premia technologiczna” przyznawana przez BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego) umożliwi spłatę zaciągniętego kredytu, który został udzielony przez banki komercyjne w celu realizacji przez przedsiębiorstwo zaplanowanej inwestycji.