Wiele osób, nie tylko miłośników piwa, zastanawia się nad tajemniczym pochodzeniem i znaczeniem kropek na butelce od piwa. Znajdują się one zazwyczaj u dołu butelki czy puszki. Czy ich pojawianie się ma jednak jakiś głębszy sens? Oto wyjaśnienie zagadki!

Linia do produkcji piwa – winowajca kropek

Okazuje się, że wyjaśnienie jest dość banalne, a „zakropkowane” informacje są dość istotne przede wszystkim dla właściwego działania poszczególnych browarów. Po pierwsze więc – układ kropek może się różnić w zależności od huty, w jakiej dana butelka została wyprodukowana. Pierwsze kropki przekazują informację o tym, która linia do produkcji piwa, a właściwie butelek, była wykorzystywana przy tej konkretnej sztuce. Kolejne kropki to informacje na temat tego, z której sekcji korzystano, jakiej formy używano w danej serii produkcyjnej i jak wiele razy jej użyto.

Czemu służą te informacje?

Celem tego zabiegu jest ułatwienie hucie znalezienia ewentualnych mankamentów czy wad, jakie mogą powstać na etapie produkcji. W takim przypadku, jeśli na etapie testów okaże się, że któreś z butelek nie spełniają wymaganych standardów, ich producent bez najmniejszych problemów może „namierzyć” odpowiednią linię produkcyjną, a następnie zająć się problemem u samych podstaw.

Wady, o których tu mowa, to na przykład pęcherzyki powietrza na ściankach butelki (które osłabiają jej wytrzymałość) czy też po prostu niekształtność całej butelki, co z kolei może wskazywać na problemy z formą.

Jeśli butelka z tego typu wadą trafiłaby na linię rozlewniczą, na której butelki poruszają się przecież z dużą prędkością, mogłoby dojść do pęknięcia, a tym samym w niektórych przypadkach nawet do chwilowego zatrzymania produkcji. Oczywiście wiązałoby się to z ogromnymi stratami finansowymi.

Jak widać, tajne znaczki u dołu butelki, nie są czymś bezsensownym. Dzięki nim huta ma możliwość szybkiego zareagowania w przypadku, gdy jakość którejś z serii butelek nie jest wystarczająca. W ten sposób nie trzeba sprawdzać całej huty, a jedną tylko linię produkcyjną.