Wielu osobom listy przebojów kojarzą się dosyć pejoratywnie i traktują je w sposób dosyć lekceważący. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim dlatego, że nie każdy zdaje sobie sprawę, kto umieszcza piosenki na danych lokatach na listach przebojów. Wydaje nam się często, że za ich powstanie odpowiedzialni są snobistyczni krytycy muzyczni, a ich werdykt jest raczej kiepskim wskaźnikiem popularności z uwagi na ich bardzo wyszukany gust, premiujący brzmienia trudne.

Jaką rolę mają słuchacze w kreowaniu listy przebojów?

Okazuje się jednak, że zdecydowaną większość list przebojów tworzymy właśnie my – słuchacze. Kiedyś głosowania w tej materii odbywały się wyłącznie drogą pocztową i telefoniczną, obecnie oczywistym i prostym standardem jest głosowanie internetowe, w którym wybieramy najczęściej zestaw piosenek, które najbardziej spodobały nam się w danym tygodniu lub miesiącu. Werdykt, jaki podyktują słuchacze, można więc uznać niejako za wolę narodu w kwestiach muzycznych, więc to bardzo miarodajne narzędzie, określające jaka muzyka bezsprzecznie bije obecnie rekordy popularności.

Muzyczny top wszech czasów, który wybrali słuchacze.

W ramach ciekawostki można jeszcze dodać, że absolutnym hitem wszech czasów pod względem popularności przebojów Programu Trzeciego jest utwór „Brothers in Arms” zespołu Dire Straits. Polskim największym hitem jest z kolei klasyczne „Nie pytaj o Polskę” Obywatela G.C. Bezsprzecznie warto brać udział w tworzeniu list przebojów, ponieważ to nie tylko rozrywka i poszerzanie horyzontów, to ma też wartość historyczną – pozwala określić, jaki gatunek był najpopularniejszy w danym czasie i zaobserwować ewolucję gustów muzycznych społeczeństwa.