Audi to legenda niemieckich szos. Nic więc dziwnego, że coraz więcej Polaków decyduje się na wybór tej marki. Na co uważać przy zakupie tych pojazdów? Jakie usterki mogą nam się przydarzyć? Na koniec zadamy sobie pytanie, czy warto kupić Audi.

Tanio czy drogo?

Kupując części do Audi, nie sposób wziąć pod uwagę kosztów ponoszonych z tego tytułu. Oczywiście duże znaczenie ma tutaj rodzaj zastosowanego silnika. W układach benzynowych możemy liczyć się zwłaszcza z przegrzewaniem się silnika i charakterystycznym dudnieniem. Wielu nabywców Audi narzeka również na uszkodzenia świecy zapłonowej, pojawiające się mniej więcej po 120 – 140 tysiącach kilometrów.

części do Audi

Co z Dieslem? Tu jak zawsze największym problemem jest koło dwumasowe. Jego wymiana może uszczuplić budżet kierowcy nawet o dobre kilka tysięcy złotych. Nie bez znaczenia pozostają również wtryski, choć ich awarie zdarzają się relatywnie rzadziej, niż np. w popularnym Scenicu (II).

Części do Audi a układ napędowy

Swoistą bolączką samochodów marki Audi, jest również dosyć słaby układ napędowy, który nawet po przejechaniu 20 tysięcy kilometrów, może ulec drobnym awariom. I choć niekoniecznie trzeba z nimi od razu iść do mechanika, warto zwrócić uwagę na charakterystyczny przyśpiew, pojawiający się głównie od strony tylnej osi.

Uważać należy również na przednią oś, choć awarie tej części układu napędowego zdarzają się stosunkowo rzadko. Problem pojawia się zwłaszcza w momencie intensywnego skręcania. Mogłoby to świadczyć o stopniowym uszkodzeniu elementów skrętnych, co wiąże się z dość kosztowną naprawą.

Elektronika i zawieszenie

Atutami Audi są elektronika i zawieszenie. Zarówno w jednym, jak i w drugim wypadku, poszczególne elementy składowe ww. układów charakteryzują się podwyższoną trwałością. Co ciekawe, dotyczy to również elektroniki, która w innych modelach sprawuje się znacznie gorzej.

Jak na typowego „Niemca” przystało, Audi jest pojazdem o wytrzymałym, twardym zawieszeniu. Jazda takim autem nie jest może tak wygodna, jak w przypadku Renault bądź Peugeota, ale trzeba pamiętać również o zaletach takiego rozwiązania, a mianowicie o zwiększonej wytrzymałości resorów i innych elementów przenoszenia drgań.

Podsumowanie

Większość kierowców kupujących części do pojazdów marki Audi, nie ponosi zbyt dużych kosztów użytkowania. Większość usterek ma powierzchowny charakter, choć te wymienione wyżej mogą istotnie wpłynąć na portfel kierowcy. Nietrudno jednak dojść do wniosku, że Audi jest jedną z najtrwalszych marek w latach obecnych.