Apteczka zawierająca leki dla dzieci to obowiązek każdego rodzica. Posiadanie dobrze wyposażonej apteczki pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych nerwów, ciągłego biegania do apteki czy też zerwanych nocy. Warto więc wyposażyć się o najpotrzebniejsze leki oraz o ich odpowiednie przechowywanie i uzupełnianie w razie potrzeby.

Leki dla dzieci na gorączkę

W przypadku gdy dziecko ma temperaturę powyżej 38 stopni konieczne jest sięgnięcie po lek przeciwgorączkowy. Wybór takiego leku jest uzależnione od objawów oraz wieku dziecka. Dla najmłodszych dzieci, do piątego roku życia dobrze jest podawać syropy lub czopki. Po szóstym roku życia spokojnie można stosować tabletki, zarówno do połykania, jak i do żucia. Konieczne jest także zwrócenie uwagi na to jakie substancje czynne posiadają dane leki dla dzieci, gdyż poniżej piętnastego roku życia można aplikować jedynie środki oparte na bazie paracetamolu lub ibuprofenu. Poza ich wpływem na obniżenie gorączki działają również przeciwbólowo.

Leki dla dzieci

Leki na gardło

W leczeniu bólu gardła najbardziej są przydatne spraye, które nawilżają i łagodzą ból, a przy tym ograniczają również rozwój bakterii. Tego typu produkty można stosować już w przypadku trzyletnich dzieci. Oprócz tego dobrze jest stosować maści rozgrzewające oraz tabletki do ssania, z tym że te ostatnie mogą używać wyłącznie dzieci po piątym roku życia. Często poważne infekcje gardła wymagają stosowania antybiotyków, które przepisze dziecku pediatra.

Leki dla dzieci na dolegliwości brzuszne

Gdy dziecko cierpi z powodu bólu brzucha należy mu podać delikatny środek przeciwbólowy, najlepiej z paracetamolem. Dobrze jest mieć również na takie sytuacje herbatkę z kopru włoskiego, melisy czy też mięty, gdyż działają one w sposób rozkurczający i przynoszący ulgę. Natomiast gdy dziecko ma biegunkę najlepiej stosować jakiś doustny środek, który odpowiednio nawodni organizm dziecka. Czasem warto jest również w ostateczności zaaplikować dziecku węgiel w tabletkach.

Leki na katar

W obliczu kataru najlepiej sprawdzają się takie leki jak sól fizjologiczna – przydatna do oczyszczania nosa dziecka z zaschniętego kataru, woda morska w sprayu, ale także takie specyfiki jak kropelki do nosa, wazelinę (by złagodzić skutki podrażnienia skóry pod nosem). Na pewno dobrze mieć pod ręką również szałwię czy rumianek oraz coś co pozwoli dziecku się rozgrzać np. maść na plecy.

Inne elementy konieczne w apteczce dla dziecka

W apteczce dla dziecka powinny się znaleźć takie elementy jak plastry, bandaże, woda utleniona, spirytus salicylowy, kremy na gojenie ran, stłuczenia i obrzęki, a więc cały arsenał leków, które przydadzą się do zabezpieczania stłuczeń, otarć czy skaleczeń. Ponadto warto posiadać również takie przedmioty jak termometr, miarkę, gruszkę do nosa czy, termofor czy inhalator.