Zmiana koloru ścian to jeden z najprostszych sposobów na odświeżenie wnętrza i nadanie mu nowego charakteru. W tym celu można zwrócić się do profesjonalnej ekipy remontowej bądź wykonać to samodzielnie – co niewątpliwie obniży koszty całego przedsięwzięcia.

Malowanie wnętrza nie jest rzeczą trudną, jednakże wymaga pewnych przygotować – od wybrania właściwego koloru, poprzez skompletowanie potrzebnych materiałów, aż do odpowiedniego przygotowania ścian. Jak pomalować wnętrze mieszkania? Przed rozpoczęciem tej czynności warto zapoznać się z podstawowymi zasadami.

Podstawowe zasady malowania ścian

Malowanie ścian w mieszkaniu powinno być przede wszystkim skuteczne – pozwoli to na uniknięcie konieczności wykonywania ewentualnych poprawek. Wbrew pozorom nie jest to czynność skomplikowana, a przestrzeganie określonych zasad znacznie usprawni ten proces.

Malowanie wnętrz

Malowanie wnętrz

Podstawowe wytyczne skutecznego malowania ścian to:
– odpowiednia temperatura (malowanie najlepiej przeprowadzać w temperaturze około 20 stopni, co przyspieszy i ułatwi wysychanie farby),
– przygotowanie ścian do malowania (wyrównanie powierzchni i zagipsowanie ewentualnych nierówności),
– odpowiedni dobór farb do rodzaju powierzchni,
– zrobienie próbki koloru (co zminimalizuje ryzyko nietrafionego wyboru),
– obliczenie ilości potrzebnej farby.
Malowanie wnętrza należy rozpocząć od sufitu, a dopiero potem przejść do poszczególnych ścian. Farba powinna być dobrze rozprowadzana, co zapobiega powstawaniu smug i nierówności.

Wybór koloru wnętrza

Czynnością równie ważną, jak przygotowanie samego malowania, jest wybór odpowiedniej kolorystyki ścian. Barwa wnętrza (zarówno kolor kuchni, jak i kolor salonu, sypialni bądź przedpokoju) to zazwyczaj wybór na kilka lat – i dlatego powinien być dobrze przemyślany.

Oczywiście kolor pomieszczenia powinien być w dużej mierze uzależniony od indywidualnych upodobań, ale oprócz tego powinien być on spójnym elementem całej kompozycji i współgrać z wystrojem danego pomieszczenia. Jak dobierać kolory farby do ścian?

Podstawowe zasady, którymi należy się kierować to:
– wielkość i kształt pomieszczenia (małe wnętrza powinny być pomalowane jasnymi farbami),
– oświetlenie pomieszczenia (dobrze oświetlone wnętrze może być pomalowane barwami chłodnymi, natomiast w pomieszczeniach pozbawionych światła dobrze prezentują się barwy ciepłe),
– aranżacja wnętrza (kolor ścian powinien współgrać z ogólnym charakterem pomieszczenia).
Zatem wybierając kolory poszczególnych wnętrz należy kierować się nie tylko własnymi preferencjami, ale także ogólnymi zasadami spójności i kompozycji.