Abyśmy mogli czuć się w danym pomieszczeniu komfortowo, potrzebny jest stały dopływ świeżego powietrza. Z tego powodu bardzo ważne jest, by wentylacja działała sprawnie i była regularnie sprawdzana. Odpowiedni system wentylacyjny najlepiej wybrać jak najwcześniej, jeszcze na etapie projektowania budynku. Oczywiście, zawsze można również wymienić wentylację na późniejszym etapie. Podpowiadamy, jak wybrać system wentylacyjny odpowiedni do naszych potrzeb oraz na co zwracać uwagę przy montażu.

Jak wybrać system wentylacyjny odpowiedni do naszych potrzeb? Systemy wentylacyjne z BH-RES

W Polsce najbardziej popularna jest wentylacja grawitacyjna. To rodzaj systemów przesyłowych powietrza, w których wykorzystane zostały różnice między ciśnieniem wewnątrz i na zewnątrz budynku. To najprostsza i najtańsza wentylacja, w wielu przypadkach jednak skuteczna. Niestety, w najnowszych budynkach może występować problem niedostatecznej wymiany powietrza i nadmiernej wilgotności. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wentylacja mechaniczna – wykorzystująca mechaniczny wentylator. Na polskim rynku zdecydowanie wyróżniają się systemy wentylacyjne z BH-RES, które doskonale nadają się zarówno do domów mieszkalnych, biur, jak i obiektów użyteczności publicznej.

systemy wentylacyjne z BH-RES

Na co zwracać uwagę przy montażu wentylacji?

Planując zakup wentylacji powinniśmy dokładnie przeanalizować, jakie funkcje będą pełniły poszczególne pomieszczenia – skuteczna wentylacja może być bardzo istotna szczególnie w łazience, zwłaszcza jeśli nie posiada ona okna. Ważne będzie również określenie kubatury poszczególnych pomieszczeń. Jeżeli chcemy, aby zakupiony przez nas system również ogrzewał powietrze w budynku, powinniśmy zakupić specjalny rekuperator. Tego rodzaju systemy wentylacyjne należą do relatywnie drogich, w dłuższej perspektywie mogą jednak przyczynić się do znaczącego obniżenia kosztów ogrzewania.

Przy montażu wentylacji bardzo ważne jest, by czerpnia (otwór, z którego czerpane będzie świeże powietrze), był odpowiednio ulokowany – tak, abyśmy nie byli narażeni na zanieczyszczenia. Kluczową rolę będą odgrywały również kwestie poprowadzenia przewodów i zapewnienia szczelności połączeń pomiędzy poszczególnymi elementami systemu. Aby mieć pewność, że instalacja została zamontowana w sposób prawidłowy, warto powierzyć to zadanie specjaliście. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór firmy, która nie tylko dostarcza niezbędne elementy systemu, ale i zajmuje się ich montażem. Taką kompleksową usługę oferuje między innymi BH-RES.