Ilość olejów silnikowych, które są dziś w sprzedaży, może przyprawić o zawrót głowy. Kierowcy mają w czym wybierać, jednak przez ogromny wybór, czasami nie wiedzą już, którego oleju użyć. Doradzamy zatem, na co zwracać uwagę, wybierając najlepszy olej silnikowy. Które jego cechy są najważniejsze oraz jakie znaczenie ma producent danego oleju.

Najważniejsze cechy oleju silnikowego

Pierwszą, podstawową kwestią jest wybór oleju polecanego do danego typu silnika. Rzecz w tym, iż produkt przeznaczony do silników benzynowych różni się składem i właściwościami od oleju do Diesli. Jeśli dojdzie od pomyłki i do silnika wlejemy niewłaściwy olej, może dojść do ciężkiego uszkodzenia jednostki napędowej. Nawet jeśli nie dojdzie do awarii, możemy być pewni, iż działanie silnika będzie dalekie od optymalnego. Produkty przeznaczone dla silników benzynowych określane są jako oleje klasy S, natomiast do diesli wlewamy oleje klasy C.

OlejeSilnikowe-sklep.pl

Należy również dopilnować tego, aby olej spełniał wymagania międzynarodowych specyfikacji – API i ACEA. Oznacza to zgodność oleju z międzynarodowymi normami, a także możliwość mieszania go z innymi olejami. Niemniej jednak mieszanie olejów zalecamy jedynie w sytuacjach, gdy nie ma innego wyjścia. Oleje różnią się właściwościami, które po zmieszaniu bezpowrotnie tracą.

Jeżeli chodzi o właściwości oleju silnikowego, najważniejszą z nich wydaje się lepkość. Jest to parametr, który decyduje o efektywności zmniejszania tarcia. Jeżeli wartość wskaźnika lepkości jest zbyt mała, olej nie jest w stanie zapobiec ścieraniu się poszczególnych elementów silnika. W przypadku, gdy parametr ten uzyskuje zbyt wysokie wartości, istnieje ryzyko, iż olej nie dotrze do wszystkich zakamarków jednostki napędowej. Ponadto, należy też pamiętać, iż lepkość oleju może ulegać zmianie pod wpływem temperatury – zarówno wysokiej, jak i niskiej. Wysokiej jakości oleje silnikowe posiadają jednak zabezpieczenia, dzięki którym wahania lepkości są nieznaczne, a tym samym zabezpieczenie przed tarciem jest wystarczające przez cały rok.

Oryginalne oleje czy zamienniki?

Każdy producent samochodu określa, jakie oleje są najlepsze w przypadku poszczególnych modeli pojazdów. Czy oznacza to, że należy kupować tylko polecane, oryginalne oleje? Wcale nie, gdyż wiele zamienników posiada takie same, a czasami nawet lepsze właściwości. Sklep Olejesilnikowe-sklep.pl oferuje zarówno oryginalne produkty zalecane przez producentów, jak i wiele olejów silnikowych pełniących funkcję zamienników. Sklep działa pod marką iParts, której renoma po wieloletniej działalności jest dziś niepodważalna.