Obecnie sklepowe półki uginają się wręcz pod naporem różnego typu  karm dla psów, ale nie wszystkie z nich są godne polecenia. Jakość wielu produktów pozostawia wiele do życzenia i nie stanowi dobrego źródła składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju czworonoga. Oczywiście producenci suchej karmy dwoją się i troją w wymyślaniu coraz to piękniejszych opakowań i najróżniejszych haseł reklamowych, które mają przekonać do zakupu właśnie ich produktów. Czym jednak właściciel powinien kierować się przy zakupie karmy dla swojego psa?

Która karma sucha dla psa będzie najlepsza?

Niektórzy żywią swoje czworonogi wyłącznie surowym mięsem i podrobami, a inni sięgają po gotowe rozwiązania typu karma sucha dla psa. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Najistotniejsze jest jednak to, aby żywność pochodziła ze sprawdzonego źródła i była wysokiej jakości. Pojawia się zatem pytanie, co powinno znaleźć się w takiej gotowej karmie? Z całą pewnością w karmie niezwykle ważne jest mięso, które powinno widnieć jako pierwsze na liście składników na etykiecie produktu. Jeśli zamiast napisu mięso wymienione są produkty pochodzenia zwierzęcego, białko czy nazwa zwierzęcia typu kurczak, w karmie nie znajdują się mięśnie, ale podroby, kości, pazury czy nawet dzioby. Z kolei mączka mięsna oznacza wysuszone i sproszkowane mięso. Najlepiej jest zwrócić uwagę na procentową zawartość mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Jest ona podawana na dwa sposoby – przed lub po wysuszeniu mięsa, co również trzeba mieć na uwadze. Nie mniej jednak to mięso powinno być głównym składnikiem karmy i znajdować się na pierwszym miejscu jej składu.

karma sucha dla psa

Dalej są zboża, które tak naprawdę nie są mile widziane i najlepiej jest kupować karmy bezzbożowe. Zboża stanowią bowiem tanie wypełnienie karmy, które zwiększa jej obojętność i wagę. Są jednak ciężkostrawne i ubogie w składniki odżywcze. Znacznie lepszym wyborem będzie sucha karma z owsem czy ryżem. Unikać należy z pewnością karm zawierających pszenicę i kukurydzę.

Co jeszcze powinno znaleźć się w psiej karmie?

Wybierając karmę dla swojego psa, należy zwrócić uwagę na obecność warzyw, owoców i ziół. Zawierają one bowiem witaminy, minerały i antyoksydanty, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania czworonoga. Niemile widziane są za to sztuczne barwniki i polepszacze smaku. Najbardziej opłaca się kupować karmy z duża zawartością mięsa, gdyż wówczas można jej dawkować znacznie mniej i nie trzeba martwić się niedoborami. Znacznie korzystniej będzie kupić zatem lepszej jakości karmę bezzbożową niż karmę ubogą w mięso i bogatą w zboże, ale trochę tańszą. Najlepsza zatem będzie karma mięsna, a nie karma z mięsem czy też słabej jakości karma o smaku mięsa.