Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą dowiedzieć się czym są konstrukcje wsporcze, jaki jest ich podział i jakie są ich największe zadania.

Czym są konstrukcje wsporcze?

Konstrukcjami wsporczymi nazywamy zazwyczaj ocynkowane konstrukcje stalowe, które zaprojektowane i wyprodukowane zostały z myślą o prowadzeniu za ich pomocą przewodów linii elektroenergetycznych. Konstrukcje wsporcze, aby mogły spełniać powierzone im zadania, muszą być oczywiście odpowiednio przystosowane i to nie tylko pod względem wytrzymałości mechanicznej, ale również pod względem izolacyjności elektrycznej.

Najpopularniejsze konstrukcje wsporcze

W dzisiejszych czasach zdecydowanie najpopularniejszymi i najczęściej spotykanymi przykładami konstrukcji wsporczych są oczywiście słupy energetyczne, które są osadzone w gruncie bezpośrednio albo z wykorzystaniem specjalistycznych fundamentów. Profesjonalne linie elektroenergetyczne oprócz słupów energetycznych składają się również z kratownic bramki podtrzymującej przewody, podwyższenia słupów oraz krańcowych i pośrednich stacji elektroenergetycznych.

Jakie są rodzaje konstrukcji wsporczych

Obecnie konstrukcje wsporcze najłatwiej podzielić ze względu na przenoszone napięcie. Możemy więc odróżnić konstrukcje wsporcze średniego, wysokiego i najwyższego napięcia. Bardzo często stosowany jest również podział funkcyjny. Tutaj możemy wyróżnić na przykład konstrukcje wsporcze odciągowe, przelotowe, odporowe, narożne, rozgałęźne, krańcowe, wielofunkcyjne oraz rozgałęźno-odporowo-krańcowe (tzw. ROK). Zupełnie innym rodzajem konstrukcji wspornych są z kolei popularne wsporniki, czyli wszystkie te elementy, które przytwierdzane są do dużych budowli. W dzisiejszych czasach wsporniki mogą być osadzane nie tylko na ścianach budynków, ale również na konstrukcjach nośnych mostów.

Rodzaje słupów energetycznych

Jeżeli chodzi o słupy energetyczne (słupy linii napowietrznych) to najprościej podzielić je na dwie podstawowe grupy, czyli słupy przelotowe i mocne. Do tej pierwszej grupy zaliczamy nie tylko słupy przelotowe, ale również słupy narożne i skrzyżowaniowe. Słupy przelotowe charakteryzują się bardzo lekką konstrukcją oraz tym, że nie są wytrzymałe na naciąg przewodów. Głównym zadaniem słupów przelotowych jest jedynie podtrzymywanie przewodu.

Do słupów mocnych możemy zaliczyć z kolei słupy odporowe, krańcowe i odporowo-narożne, które w ostatnim czasie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Jak sama nazwa wskazuje są to słupy o zdecydowanie mocniejszej konstrukcji, które dostosowane są do działania sił naciągu przewodów.