W przedsiębiorstwach produkcyjnych i nie tylko powszechnie stosowane są sprężarki powietrza, które zasilają wiele, powszechnie tam wykorzystywanych, narzędzi pneumatycznych. W powietrzu generowanym przez sprężarki skrapla się woda, co jest zupełnie naturalnym zjawiskiem, jednak trzeba z tym walczyć, gdyż woda może uszkodzić sprzęt pneumatyczny. Jak zatem zapobiec skraplaniu się wody? Najłatwiej zrobić to, stosując osuszacze przemysłowe.

Do czego służą osuszacze?

Zadanie osuszaczy jest bardzo proste – eliminują wilgoć, wodę oraz parę wodną znajdujące się w instalacji pneumatycznej. Po zabiegu osuszania sprężone powietrze docierające do sprzętu jest czyste i pozbawione wilgoci, dzięki czemu proces produkcyjny odbywający się w danym zakładzie nie jest zagrożony. Warto zauważyć, że obecność wody w układzie pneumatycznym prowadzi nie tylko do usterek sprzętu. Może również obniżać jakość pracy urządzenia, czego dobrym przykładem jest pistolet natryskowy – farba wymieszana z kroplami wody traci swoje pierwotne właściwości.

Gdzie stosuje się osuszacze?

Stosowanie osuszaczy w niektórych gałęziach przemysłu jest wręcz konieczne. Mowa o branżach, w których jakość sprężonego powietrza musi być wyjątkowo wysoka. Tak jest choćby we wspomnianej już branży malarskiej. Sprężone powietrze może być też używane w układach transportujących materiały sypkie, które mogą zostać uszkodzone z powodu obecności wilgoci. W przypadku branży farmaceutycznej czy medycznej rzecz jasna nie ma miejsca nawet na najmniejsze uchybienia w procesie produkcji.

osuszacze przemysłowe

Osuszacze to bardzo ważny element w każdej instalacji pneumatycznej, bez względu na to, w jakim miejscu jest używana. Jak wiadomo, działanie wody prowadzi do korodowania elementów metalowych. Jednak dzięki osuszaczom problem ten zostaje wyeliminowany i żywotność całego układu pneumatycznego oraz wszystkich urządzeń peryferyjnych zostaje znacząco przedłużona. Sprężarki powietrza montowane są często w obiektach nieogrzewanych. Podczas zimowych miesięcy woda w instalacji pneumatycznej może zamarzać, co oczywiście może przynieść opłakane skutki. Serwis uszkodzonych urządzeń to nie tylko strata pieniędzy, ale także czasu, który w każdym przedsiębiorstwie jest na wagę złota.

Osuszacze przemysłowe powinny być stosowane w każdym obiekcie, gdzie działają jakiekolwiek elementy pneumatyczne. Ich działanie zapobiega awariom oraz wydłuża życie wszystkich sprzętów korzystających ze sprężonego powietrza. Przekłada się to na bezproblemową pracę całego zakładu przemysłowego.