Przy zakupach sprzętu RTV w lokalnych sklepach możemy niekiedy spotkać się z sytuacją, kiedy sprzedawca oferuje nam zakup urządzenia z ekspozycji. Zazwyczaj ma to miejsce wtedy, kiedy wystawione urządzenie jest ostatnim dostępnym z danego modelu. Czy zakup sprzętu z ekspozycji jest opłacalny i kiedy powinniśmy go unikać?

Gorsza wydajność urządzeń z ekspozycji

Kiedy mamy możliwość kupić sprzęt RTV z ekspozycji powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, jaki wpływ wystawa mogła mieć na rzeczone urządzenie. Laptopy, smartfony i inne urządzenia elektroniczne na ekspozycji z reguły są włączone przez cały czas otwarcia sklepu. Codzienna praca przez nawet 14 godzin może negatywnie wpłynąć na wydajność urządzenia, zwłaszcza jeśli chodzi o baterię. Ze względu na tak intensywne użytkowanie, jej czas pracy może być znacznie skrócony, a sama bateria będzie również bardziej podatna na wszelkiego rodzaju usterki. Jest to podstawowa wada większości sprzętów z ekspozycji, przez którą sklepom ciężko jest się ich pozbyć.sprzęt RTV

Tańszy sprzęt RTV z ekspozycji

Oferując urządzenia ze sklepowej ekspozycji, pracownicy niekiedy kuszą nas obniżoną ceną lub wydłużoną gwarancją przy tego typu sprzęcie. Sprawia to, że niektóre osoby nieświadome konsekwencji nabycia tego typu urządzeń, ostatecznie decydują się na ich zakup. Inna sprawa, kiedy od początku jesteśmy pewni, że nie mamy nic przeciwko kupieniu wystawionych wcześniej urządzeń. Jeśli sklep nie oferuje z tego tytułu rabatów czy dłuższej gwarancji, powinniśmy sami się ich domagać. Sprzęt elektroniczny z ekspozycji częściej się psuje, więc przedłużona gwarancja zawsze się przydaje.

Podsumowując, przed zakupem urządzeń RTV z ekspozycji powinniśmy się poważnie zastanowić, czy rzeczywiście jesteśmy chętni zapłacić mniej w zamian za otrzymanie mniej wydajnego i podatnego na usterki sprzętu. O ile przy zakupie urządzeń z niższej półki rzeczywiście można się nad tym zastanowić, droższy i bardziej ekskluzywny sprzęt jednak zawsze lepiej nabywać fabrycznie nowy.