Osłabienie, złe samopoczucie, częste bóle głowy czy brzucha, to objawy, które mogą być związane ze złym odżywianiem. W myśl starej chińskiej zasady, że jesteśmy tym, co jemy, warto zadać sobie pytanie, na co się skazujemy, spożywając tak popularne dzisiaj jedzenie śmieciowe.

Niestety, współczesne czasy nie sprzyjają zdrowej diecie. I pomimo tego, że tak modne i na czasie jest bycie fit, to nadal zbyt często wybieramy na obiad czy szybką przekąskę jedzenie, które najzwyczajniej nam nie służy.

Superfood a żywność wysokoprzetworzona

Superfood jest przeciwieństwem wszystkich wysokoprzetworzonych produktów. Czym jest wysokoprzetworzone pożywienie? Są to produkty, które zostały poddane przemysłowemu procesowi przetworzenia, co w efekcie prowadzi często do spadku ich wartości odżywczych.

smaksuperfood.pl

Drugą stroną medalu są różnego rodzaju substancje konserwujące i chemiczne dodawane do pożywienia wysokoprzetworzonego, co ma miejsce w trakcie procesu ich obróbki, a związki te najczęściej nie są zdrowe.

Do najbardziej znanych produktów tego typu należą fast foody, które wypełnione są przemysłową chemią spożywczą. A stopień ich przetworzenia jest tak duży, że prowadzi praktycznie do wyjałowienia produktów tego typu ze składników odżywczych. Co w efekcie pozostawia nam do dyspozycji jedynie masę pustych kalorii.

Super żywność kontra fast food

Co prawda typowe fast foody, tak jak mówi ich nazwa, są szybkie w przyrządzeniu, podaniu i spożyciu. To z reguły są to jedyne ich zalety. Długotrwałe spożywanie takich posiłków może prowadzić do niedoborów substancji odżywczych. A to z kolei przekłada się na zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

Super żywność jest natomiast bogatym źródłem niezbędnych dla zachowania zdrowia składników odżywczych. Włączenie tego typu produktów spożywczych do codziennej diety może skutecznie zmienić na lepsze zarówno nasze samopoczucie, jak i ogólny stan naszego zdrowia.

Nie trzeba się też bać, że dieta oparta na takich produktach jest uciążliwa. Na takich stronach jak smaksuperfood.pl dostępne są przepisy na szybkie i smaczne dania, które w dodatku są zdrowe. Znajdziemy tam nie tylko śniadania i obiady, ale także sałatki, desery czy napoje.

Superfood – marketing czy fakt?

Zarzutem stawianym przed superfood było wykorzystywanie tego określenia w celu marketingowej promocji określonych produktów spożywczych. Zdarzało się, że niektórzy producenci nadawali miano super żywności artykułom, które niekoniecznie były aż tak zdrowe, jak to reklamowano.

Z tego powodu w 2007 roku w Europie wprowadzono odpowiednie regulacje, dzięki którym wszystkie produkty oznaczone jako superfoods muszą być przebadane naukowo. Czyli ich skład i właściwości prozdrowotne muszą mieć oparcie w badaniach.  

Kiedy nie myślimy o tym, co jemy, bo nie mamy na to czasu czy po prostu chcemy zjeść coś smacznego i niekoniecznie zdrowego, warto być świadomym tego, że w ten sposób oddziałujemy na swoje zdrowie i samopoczucie. Jeśli chcemy być zdrowi, mieć jasny umysł i siłę do działania, to dieta bazująca na super żywności będzie tutaj najlepszym wsparciem dla naszego organizmu.