Powszechny rozwój technologiczny i idąca za nim dostępność do internetu dają każdemu z nas wiele nowych możliwości. Jedną z nich jest szansa na proste i bardzo tanie założenie własnego sklepu, który w stosunkowo krótkiej perspektywie może stać się nie tylko podstawowym źródłem utrzymania, ale też firmą dającą zatrudnienie bardzo wielu osobom. Warunkiem jest umiejętne zaprojektowanie, wykonanie, a następnie prowadzenie naszego e-sklepu. W każdym z tych elementów niezwykle pomocne okazują się sprawdzone systemy e-commerce.

Najlepsze systemy e-commerce w 3 punktach

Dobre systemy e-commerce stanowią doskonałą pomoc w stworzeniu sklepu internetowego, który będzie miał realną szansę osiągnięcia sukcesu i zapewnienia jego właścicielowi odpowiednich przychodów. Problem jednak w tym, że nie wszystkie systemy e-commerce spełniają komplet wymagań dających szansę na osiągnięcie tego typu sukcesu. Jak więc rozpoznać, który z nich będzie tym odpowiednim? W jaki sposób należy wybierać dostosowane do naszych potrzeb systemy e-commerce?

Systemy e-commerce

Systemy e-commerce

1. Pierwszą i najważniejszą zasadą wyboru systemu e-commerce jest wybór takiego rozwiązania, które zapewnia pełną indywidualizację sklepu. Już dziś mamy do czynienia z ogromnym rozwojem sektora e-commerce, a prognozy specjalistów wskazują jasno, iż w kolejnych latach liczba sklepów internetowych będzie nadal bardzo szybko rosła. Nawet jeśli przewidywania te sprawdzą się zaledwie w połowie, już wkrótce na rynku funkcjonować będzie ogromna liczba sklepów internetowych. Jedynym sposobem na to, aby nie zaginąć na tak szerokim rynku, jest umiejętne wyróżnienie się spośród konkurencji. Wyróżnienie to natomiast – oprócz dobrego pomysłu – wymaga odpowiedniej oprawy sprawiającej, że strona internetowa sklepu wizualnie i funkcjonalnie będzie w stanie oddać jego charakterystykę i wyjątkowość.

2. Indywidualizacja to pierwsze, co rzuca się w oczy (a ponieważ większość z nas jest wzrokowcami, więc składające się na nią elementy graficzne decydują o tzw. pierwszym wrażeniu potencjalnego klienta odwiedzającego e-sklep), jednak nie może pozostawać jedynym, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego systemy e-commerce. Dobrej jakości systemy e-commerce zapewniają wykonanie projektu strony, która będzie również prosta i przyjazna w obsłudze. Specjaliści od UX (z ang. user experience) podkreślają, że jedynie odpowiednio zaprojektowana strona jest w stanie zapewnić to, iż odwiedzający sklep użytkownicy zechcą w nim pozostać na dłużej. Jeśli jednak wybrany system e-commerce nie będzie w stanie zapewnić przejrzystego i przyjaznego dla użytkowników interfejsu lub też nawigacji po zasobach sklepu, internauci szybko się zniechęcą i nie należy spodziewać się ich powrotu na stronę.

3. Wprawdzie nadal najwięcej wejść na strony sklepów internetowych odnotowuje się z komputerów stacjonarnych, jednak liczba użytkowników mobilnych korzystających z sektora e-commerce wzrasta w Polsce w zastraszającym tempie. Wkrótce na rynku liczyć będą się jedynie te e-sklepy, które są zoptymalizowane pod urządzenia mobilne. I ta właśnie optymalizacja wydaje się być obecnie trzecią z najważniejszych cech dobrego systemu e-commerce.