Zarówno płatności kartą w sklepie tradycyjnym, jak i płatności elektroniczne w internecie są już standardem. Przelew internetowy jest dla kupującego na tyle wygodny, iż stał się najpopularniejszą metodą płatności. Niewątpliwą zaletą tego systemu jest fakt natychmiastowego otrzymania przez sprzedającego potwierdzenia wpłaty kupującego, dzięki czemu może być pewien, że transakcja przebiegła pomyślnie, a następnie wysłać sprzedany towar.

Jak obsługiwać płatności w sklepie internetowym?

Przede wszystkim konieczne jest zintegrowanie oprogramowania sklepy z konkretnym systemem płatności. Jest to rzecz banalnie prosta ze względu na istnienie gotowych już skryptów lub modułów sklepu. Sklepowe oprogramowanie nadaje żądanie transakcji, a następnie odbiera odpowiedź z systemu płatności.

Systemy płatności

Systemy płatności

Najważniejsze funkcje płatności online

Płatności online wykonywane są poprzez wyspecjalizowane programy płatnicze, jak choćby popularne PayU. Dzięki temu są dużo wygodniejsze i szybsze od standardowego, tradycyjnego przelewu bankowego, a sprawny przepływ środków między kupującym i sprzedawcą możliwy jest przy pomocy dosłownie kilku „kliknięć” bez konieczności wypełniania jakichkolwiek formularzy – cały proces odbywa się automatycznie.

Nie ulega wątpliwości, iż sklepy internetowe, w których została wprowadzona możliwość płatności online postrzegane są jako pewne i wiarygodne, co następnie przekłada się na ilość składanych w nim zamówień. Płatności takie zmniejszają również ilość transakcji opłacanych przy odbiorze towaru, dzięki czemu płatność szybciej znajduje się na koncie sklepu.

Wielką zaletą płatności elektronicznych jest również fakt, iż znacznie ograniczają one liczbę błędów popełnianych podczas księgowania wpłat na rachunek firmy. Sklep, którego oprogramowanie obsługuje system płatności online, otrzymuje własny administracyjny panel, dzięki któremu jest w stanie na bieżąco kontrolować wpływające płatności.

Dodatkowo internetowe systemy płatności umożliwiają dokonywanie wpłat w obcych walutach.