Nie od dziś wiadomo, że szpilki są symbolem kobiecości i seksapilu. Kiedyś należały one do produktów deficytowych, teraz stanowią nieodłączną zawartość szafy wielu kobiet. Panie wybierają buty na obcasie zarówno na ważne okazje, jak również jako codzienny element stylizacji. Lekarze apelują jednak, że zbyt częste ubieranie szpilek może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Zalety szpilek

Niewątpliwa zaletą szpilek jest efektowne modelowanie sylwetki. Nogi wyglądają na znacznie dłuższe, talia jest wyraźnie smuklejsza, a postawa ciała wyprostowana. Nie da się ukryć, że szpilki dodają kilka centymetrów. Są więc doskonałym rozwiązaniem zwłaszcza dla niskich kobiet. Dzięki butom na obcasie zwiększa się również pewność siebie i poziom samooceny. Szpilki można wykorzystać w przeróżnych konfiguracjach. Doskonale prezentują się w zestawie z sukienką, spódnicą, jak również spodniami. Warto eksperymentować i bawić się modą. Dzięki temu mogą powstać bardzo interesujące stylizacje.

Wady szpilek

Niestety zbyt częste zakładanie szpilek ma swoje wady. Badania wykazały, że buty na obcasie negatywnie wpływają na zdrowie stóp, kostek, kolan oraz kręgosłupa.

Noszenie szpilek przez długi czas może być przyczyną powstawania odcisków i pryszczy. Powoduje ono również ból stóp, a nawet opuchliznę. Wynika to z faktu, że buty na obcasie wymuszają przeniesienie ciężaru ciała z kości piętowej na palce. Regularne chodzenie w szpilkach znacznie utrudnia prawidłowy przepływ krwi, a takie zaburzenie może być przyczyną powstawania żylaków. Ponadto, podczas chodzenia w szpilkach kręgosłup zmuszony jest do zbyt dużego wygięcia odcinka lędźwiowego, co wpływa na zachowanie równowagi, a w późniejszym czasie może powodować nasilające się bóle kręgosłupa i niekorzystną zmianę prawidłowej sylwetki ciała.

Podczas wyboru szpilek należy kierować się nie tylko ich pięknym wyglądem, ale również wysokością. Warto także ograniczyć chodzenie w szpilkach do ważnych okazji, a jeśli są one wymagane w codziennym stroju, postawić na model o niskim obcasie.