W dobie olbrzymiej popularności blogów, opłacalne stało się zakładanie własnych stron www. Co potrzebne jest do założenia takiej właśnie strony?

Przede wszystkim musicie posiadać dwie istotne rzeczy, a są nimi:

– serwer www (inaczej hosting),
– domena.

Tworzenie stron www

Serwery www to miejsca, na których znajdować się będzie wasza strona internetowa, a także cała jej „skarbnica”. Istotne jest również wyodrębnienie serwera od wirtualnego serwera (hostingu).

Domena – to po prostu nazwa jaką nadacie waszej stronie internetowej. Z reguły pierwsze zarejestrowanie domeny jest bezpłatne, bądź możecie to zrobić na warunkach promocyjnych, nie zapominajcie jednak o tym, że domena musi być odnawiana co roku, a to koszt od 40 zł do jakichś 120 zł. Dużym ułatwieniem jest fakt, iż firmy hostingowe zajmujące się sprzedażą hostingu, posiada także w ofercie domeny, co ułatwi wam sprawę.

Tworzenie stron www

Tworzenie stron www

Jak umieścić stronę www w Internecie?

Jak już zostało wspomniane wcześniej, najpierw musicie zarejestrować swoją domenę, czyli nazwę, by strona mogła być widoczna w Internecie.

Następnym krokiem będzie wynajęcie w sieci miejsca, w którym przechowacie swoją stronę, czyli wszelkie związane z nią pliki, filmiki, zdjęcia, teksty, itp. Miejsce to zwane jest internetowym serwerem, a usługa dotycząca utrzymania waszej strony www to właśnie hosting.

Kiedy nabędziecie domenę i serwer, będziecie mogli umieścić już waszą stronę w Internecie. Pliki wchodzące w skład strony wgrywane są głównie poprzez programy FTP na serwer poprzez usługę File Transfer Protocol (FTP).

Kiedy pliki wchodzące w skład waszej strony zostaną już umieszczone na serwerze, będziecie mogli „fizycznie” zobaczyć stronę w Internecie pod wybranym i wykupionym przez was wcześniej adresem.

Najczęściej firmy, którym zlecicie stworzenie strony www umieszczą ją na wykupionym przez was serwerze, musicie tylko podać im dane firmy hostingowej, która świadczy dla was usługi.