Czy ubezpieczenie mieszkania jest kosztowne? Na jakich zasadach warto je ubezpieczyć? Co wpływa na wysokość stawki? Na co zwracać uwagę wybierając polisę i ubezpieczyciela? Wszelkie praktyczne informacje dotyczące ubezpieczenia nieruchomości 2020 znajdziecie w tekście.

Ubezpieczenia nieruchomości w Polsce

Znakomita większość nieruchomości w Polsce jest ubezpieczona. Taki stan rzeczy deklaruje ponad 65% Polaków. Oczywiście do tej grupy zaliczyć trzeba również mieszkania. Jednocześnie na rynku ubezpieczeń jako potencjalni klienci, mamy dostęp do dziesiątek ofert zróżnicowanych pod względem zakresu i stawek. Dzięki temu mamy duży komfort wyboru. Z drugiej strony – duża liczba ofert pociąga konieczność porównania ich ze sobą i ustalenia priorytetów ubezpieczenia nieruchomości.

Ubezpieczenie mieszkania – co obejmuje?

Ubezpieczenie mieszkania możemy wykupić w dwóch wersjach – generalnie rzecz biorąc, są to wersja podstawowa i wersja rozszerzona. Ta pierwsza opcja odnosi się do ubezpieczenia wszystkich elementów stałych nieruchomości – są to mury, to, co przytwierdzone do ścian, podłóg i zabudowane. Natomiast wszelkie inne przedmioty, sprzęty i meble nie zaliczające się do elementów stałych, można ubezpieczyć w ramach rozszerzenia polisy.

Ubezpieczenie mieszkania

Druga sprawa, to zakres ubezpieczenia. Zazwyczaj w podstawowej wersji jest to ubezpieczenie na wypadek wystąpienia określonych zdarzeń losowych (np. pożar, zalanie). Ubezpieczenie od kradzieży w większości przypadków wchodzi w zakres ubezpieczenia rozszerzonego.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Jeśli chodzi o stawki za ubezpieczenie mieszkania na tle innych polis, które wykupujemy, są one zdecydowanie jednymi z najniższych. Ich wartość zaczyna się od kilkudziesięciu złotych rocznie. Ale finalne koszty będą oczywiście się różnić. Najprostsza zasada, dotycząca kosztów ubezpieczenia, która sprawdza się w praktyce, mówi, że im droższa jest nieruchomość, tym wyższa stawka ubezpieczenia. Na wysokość stawki wpłynie również zakres wybranego ubezpieczenia – szerszy zakres ochrony oznacza wzrost wartości składki.

Ubezpieczenie mieszkania – na co zwracać uwagę?

Wybierając polisę ubezpieczeniową mieszkania najlepiej oczywiście porównać kilka ofert polis.

Uwagę należy zwracać nie tylko na stawki za konkretne rozwiązania proponowane przez ubezpieczyciela. Bardzo istotna będzie tutaj również stawka bazowa, która wynika z wyceny ubezpieczanej nieruchomości. Ubezpieczyciele podczas wyceny stosują różne zasady, przez co w niektórych przypadkach stawki mogą się znacząco różnić. Warto je porównać, by wybrać tę najbardziej korzystną.