Przebiegnięcie królewskiego dystansu jest marzeniem każdego biegacza długodystansowego. Wymaga to jednak odpowiedniego przygotowania nie tylko fizycznego, ale i mentalnego. Wiele godzin spędzonych na trasie według grafiku, odpowiednie odżywianie, dbałość o dobry sen to tylko niektóre aspekty treningu.
Treningi biegowe
Ile, jak i kiedy należy biegać, przygotowując się do maratonu, zależy od tego, czy zawodnik jest początkującym biegaczem, czy już zaawansowanym. Najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie się do klubu biegaczy i trenowanie pod okiem trenera. W przypadku podjęcia decyzji o samodzielnym przygotowaniu się do biegu można wykonywać treningi na podstawie protokołów z internetu. Wystarczy wybrać odpowiedni dla własnego zaawansowania plan treningowy i konsekwentnie się go trzymać.
Dla początkujących zaleca się stopniowe zwiększanie dystansu, nie tylko na treningach, ale i w biegach ulicznych. Najlepiej zacząć od dystansu 5 lub 10 km, następnie przebiec półmaraton i dopiero potem dystans 42,195 km.
Trening mentalny
W przygotowaniu do przebiegnięcia maratonu treningi biegowe to nie wszystko. Bardzo ważne jest przygotowanie mentalne. Trzeba być na tyle silnym psychicznie, by nie dać „porwać się” grupie i nie sprowokować do tempa szybszego, niż własne założone. Grozi to bowiem przedwczesnym wypaleniem się i przerwaniem biegu. Poza tym trzeba być świadomym, że w okolicach 30-35 kilometra występuje zazwyczaj tzw. ściana, czyli kryzys, który skutkuje albo gorszym od założonego wynikiem czasowym lub nawet rezygnacją z biegu.
Właściwe przygotowanie do tego wymagającego dystansu, dbałość o zdrowie i formę fizyczną oraz odpowiednia regeneracja w międzyczasie gwarantują godne dotarcie do mety w założonym przedziale czasowym.
Join the discussion