Oświetlenie ulic i obiektów wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu, aby można było sprawnie nim zarządzać. Najczęściej system sterowania oświetleniem składa się z co najmniej kilku sprzętów. Jak to działa i dlaczego wysoka jakość systemu oraz poszczególnych jego składowych jest tak ważna?

Systemy sterowania oświetleniem, czyli szafa oświetleniowa i czujniki

Centrum zarządzania oświetleniem stanowi szafa, w której zgromadzone są urządzenia rozdzielcze i redukcyjne. Ponadto, w zarządzaniu dowolnym oświetleniem kluczową rolę odgrywa ciągły pomiar, umożliwiający włączanie i wyłączanie lamp w odpowiednich momentach. Czujniki są niezwykle ważne ze względu na możliwość określania aktualnej godziny. Nowoczesny sprzęt tego rodzaju określa godzinę na podstawie zegara atomowego, co zapewnia niezwykłą dokładność działania. Warto jednak zauważyć, że niektóre systemy sterowania oświetleniem posiadają również dodatkowe urządzenia, określane jako wyłączniki zmierzchowe. Stanowią one uzupełnienie dla programatorów astronomicznych. Wyłączniki to czujniki światła. Kiedy pojawia się jego niedobór, wysyłają one sygnał o konieczności włączenia oświetlenia.

Zarządzanie systemem oświetlenia

Automatyczne systemy sterowania oświetleniem znacząco ułatwiają zarządzanie oświetleniem ulic i obiektów. Koordynacja pracy setek, a czasem nawet tysięcy lamp nie jest prosta i bez pomocy cyfrowej w zasadzie jest niemożliwa. Jednak sprzęt automatyczny ma to do siebie, że może ulegać awariom czy też po prostu popełniać błędy. Aby uniknąć problemów w postaci na przykład niewłączenia się oświetlenia czy też problemu z jego gaszeniem, co skutkuje niepotrzebnym zużyciem energii, warto inwestować tylko w sprawdzone systemy. Mowa o rozwiązaniach oferowanych przez zaufane firmy z doświadczeniem, których produkty zostały już wielokrotnie sprawdzone.

Ponadto polecamy wybierać takie systemy, które dają się łatwo nadzorować. Nowoczesne szafy składają się z urządzeń, z którymi zarządca z centrali może się połączyć poprzez Internet. Dlatego też w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości posiada on możliwość natychmiastowej interwencji.