Nogi codziennie są narażone na wysiłek, bez względu na to czy się siedzi, czy stoi. Żadna z tych pozycji nie jest korzystna, gdy nie towarzyszy jej ruch. Na problemy ze stawami czy też krążenie skarżą się osoby prowadzące siedzący i stojący tryb życia.

Koniecznie więc trzeba zadbać o zdrowie nóg, prawidłowe funkcjonowanie stawów i krążenie, aby zapobiec zwyrodnieniom układu kostnego lub żylakom. Najważniejszy jest w tej kwestii ruch, ale nie nadmiernie i intensywne ćwiczenia, które mogą przeciążyć stawy.

Istotnym elementem stawów jest chrząstka, która pełni funkcję ochronną kości w miejscach ich poruszania się. Dlatego też ubytek w chrząstce powoduje trudności w przesuwaniu się kości, co w konsekwencji może prowadzić do trwałego zesztywnienia stawu, czyli jego unieruchomienia.  Chrząstka sama zanika z wiekiem, ale nie służą jej również nadmierny wysiłek i przeciążenia, co może być spowodowane nie tylko intensywnymi treningami, ale też nadwagą. Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na prawidłowy stan układu kostno – stawowego, a tym samym chrząstki, jest odpowiednia dieta bogata w witaminę D. Ponadto nie bez znaczenia jest też witamina C, która wpływa na utrzymanie kości i stawów w dobrym stanie. Z naturalnych i dostępnych składników korzystne działanie ma też imbir lekarski, który zapewnia prawidłowy ruch stawów. Imbir chroni je również przed różnego rodzaju stanami zapalnymi i działa na nie odprężająco. Dostępne są także środki farmakologiczne, które regenerują uszkodzoną chrząstkę. Mogą je stosować osoby w każdym wieku.

najlepsza-inwestycja.com.pl

Nie mniejszym problemem, wiążącym się z poważnymi dolegliwościami, są żylaki, których powstawanie wynika nie tylko z przyczyn genetycznych, ale też siedzącego lub stojącego trybu życia. Są jedną z poważniejszych dolegliwości, której nie tylko towarzyszy ból, ale też nieestetyczne obrzęki na nogach. Spuchnięte żyły podskórne nie przepuszczają prawidłowo krwi, co powoduje zaburzenia w krążeniu. Bardzo pomocne w leczeniu żylaków są podkolanówki uciskowe, stosowane przez kobiety i mężczyzn. Ponieważ poprzez idealnie dopasowany do osoby ucisk masują chorobowo zmienione miejsca, poprawiają krążenie krwi, a tym samym stan żył, często minimalizując wizualne objawy żylaków. Kobiety mogą stosować również pończochy uciskowe, których właściwości działania są niemal identyczne.

Jest wiele metod pomagających walczyć z dokuczliwymi schorzeniami, ale jednak najlepiej jest zapobiegać, przynajmniej w miarę możliwości.