Wykonywanie wszelkiego rodzaju prac, bez względu na to, czy będą one robione w domu, w warsztacie czy na terenie hali fabrycznej, wymaga zastosowania szeregu narzędzi, które spełniają określone funkcje.

Do czego służą narzędzia skrawające?

Narzędzia skrawające są przeznaczone do obróbki dowolnie wybranego materiału, która polega na zdejmowaniu z niego niewielkich fragmentów w postaci tak zwanych wiórków. Charakterystyczną cechą narzędzi skrawających jest posiadanie klinowego kształtu części roboczej, czyli ostrza skrawającego. Niezależnie od tego, czy będą to gwintowniki, frezy, narzynki lub noże tokarskie, wszystkie narzędzia skrawające wyróżniają się niezawodnością oraz najlepszą jakością.

narzędzia do skrawania

Narzędzia skrawające a ich klasyfikacja

W klasyfikowaniu narzędzi skrawających bierze się pod uwagę kilka aspektów, takich jak sposób i rodzaj obróbki (obróbka zgrubna – zdzieraki, obróbka wykańczająca – wykańczaki). Innym kryterium podziału może być rodzaj napędu (ręczny lub maszynowy) oraz sposób kształtowania powierzchni (zwykły, kształtowy, obwiedniowy). Z uwagi na powszechność zastosowania wyróżnia się znormalizowane, uniwersalne narzędzia skrawające oraz specjalne.

Warto pamiętać, że dobrze zakonserwowane i odpowiednio przechowywane narzędzia skrawające będą (pomimo intensywnej eksploatacji) trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ spełniają najwyższe standardy i posiadają niezbędne atesty. O ich jakości decyduje fakt, że zostały wyprodukowane z wysokogatunkowych materiałów.