Siedząca praca tylko pozornie wygląda na komfortową. Długotrwała praca w jednej pozycji powodująca ucisk na kręgosłup i stagnację tułowia są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Rozruszanie mięśni za pomocą kilku prostych aktywności pomoże ulżyć sztywnym mięśniom.

Niebezpieczna praca w jednej pozycji

Skutkiem długotrwałej pracy przy biurku jest nie tylko znaczne obciążenie kręgosłupa, choć to jego ból jest odczuwany najbardziej, lecz także innych narządów. Ponadto wielogodzinne siedzenie jest uważanie za podobne schorzenie jak picie alkoholu czy palenie papierosów. Do negatywnych konsekwencji pracy w jednej pozycji zaliczamy oprócz zwyrodnienia kręgów także żylaki i zaburzenia przepływu krwi. U kobiet uwidacznia się cellulit. Permanentne siedzenie wpływa także na procesy trawienne i powstawanie zaparć. By chronić się przed wymienionymi konsekwencjami należy postawić na cogodzinne rozruszanie mięśni.

Rozruszanie mięśni to podstawa

Ulgę zbolałym mięśniom mogą przynieść już bardzo proste ćwiczenia wykonywane pod biurkiem. Podnoszenie nóg i stawanie na palcach poprawi krążenie i uchroni przed zesztywnieniem. Dodatkowo można wykonywać ćwiczenia izometryczne, polegające na napinaniu mięśni podczas gdy stawy pozostają nieruchome. Utrzymywanie maksymalnego napięcia powinno trwać około 30 sekund. Ćwiczenie należy powtarzać kilkanaście razy w kilku seriach. Napinać można uda, brzuch oraz ramiona. Praca w jednej pozycji powinna być także przeplatana prostymi skłonami, przysiadami. W miarę możliwości należy co godzinę się przejść na krótki spacer.